Вперше біля зірок сонячного типу виявлено "суперземлі" Автор: Вікторія · Опубліковано: 15.12.2009 16:44 · Розділ: Наука

Астрономи з США, Великобританії та Австралії зареєстрували при спостереженні зірок 61 Virginis і HD 1461 дві «суперземлі» - екзопланети, які за масою поступаються газовим велетням, але перевершують Землю.

Обидві зірки відносяться до жовтих карликів і мають спектральні класи G5V і G0V, звідси випливає, що за своїми масами, радіусами і температурою поверхні вони приблизно відповідають Сонцю. 61 Virginis розташовується на відстані 28 світлових років від Землі, а HD 1461 віддалена від нас на 76 світлових років.

До цього часу жодних повідомлень про «суперземлі» поблизу зірок сонячного типу не надходило. Своє відкриття автори зробили в ході тривалих спостережень, в яких були задіяні Англо-австралійський телескоп, встановлений на території австралійського штату Новий Південний Уельс, і телескоп «Кек I», що знаходиться на Гаваях. Астрономи стежили за змінами радіальної швидкості зірок і на підставі цих даних обчислювали масу і орбітальні характеристики екзопланет, гравітаційний вплив яких і служив причиною змін.

Схема розташування екзопланет в системі 61 Virginis, зображення якої наведене в порівнянні з Сонячною системою. Фото взято з сайту compulenta.ru
Схема розташування екзопланет в системі 61 Virginis, зображення якої наведене в порівнянні з Сонячною системою. Фото взято з сайту compulenta.ru

Як з'ясувалося, навколо 61 Virginis обертаються щонайменше три екзопланети: «суперземля» 61 Vir b, а також більш великі об'єкти 61 Vir с і 61 Vir d. Їхні маси складають близько 5, 18 і 24 земних, а орбітальні періоди дорівнюють 4, 38 і 124 днів відповідно.

«Суперземля» поблизу HD 1461 за масою перевищує Землю в 7,4 рази і робить повний оборот навколо своєї зірки за 5,77 дня. Дослідники не беруться судити про внутрішню будову екзопланети: вона може виявитися і збільшеною копією Землі, складеної з гірських порід, і аналогом Урана і Нептуна, що складаються переважно з води. Варто відзначити, що вчені також знайшли сліди присутності в системі двох інших, набагато більших, екзопланет.

На думку дослідників, методика використання даних відразу з двох телескопів надзвичайно перспективна, і вже в найближчі роки варто очікувати виявлення потенційно придатних для розвитку життя екзопланет неподалік від зірок, розташованих ближче до Землі.

Джерело compulenta.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.