Безхребетні тварини теж використовують знаряддя Автор: Вікторія · Опубліковано: 15.12.2009 10:53 · Розділ: Природа

Біологи з Австралії та Великої Британії з'ясували, що восьминоги виду Amphioctopus marginatus «носять із собою» шкаралупу кокосового горіха, яка, у разі необхідності, використовується як укриття.

Дослідники витратили більше п'ятисот годин на спостереження за двадцятьма безхребетними, що жили неподалік від індонезійських островів Сулавесі і Балі. Добре відомо, що особи A. marginatus часто ховаються в шкаралупі кокоса, проте вченим вдалося виявити і більш цікаву форму взаємодії тварини з предметами. Восьминоги підбирали половинки шкаралупи горіха і пересувалися по дну, намагаючись не випустити їх. Для цього молюскам доводилося перевертати шкарлупки опуклою поверхнею вниз, складати їх в акуратний стовпчик і обхоплювати щупальцями; потім A. marginatus починали пересуватися у своєрідній манері, відштовхуючись від дна всіма вісьмома щупальцями.

A. marginatus використовує шкарлупки як укриття (зверху) і пересувається на щупальцях по дну. Фото взято з сайту compulenta.ru
A. marginatus використовує шкарлупки як укриття (зверху) і пересувається на щупальцях по дну. Фото взято з сайту compulenta.ru

«Вони виглядали дуже кумедно, - згадує учасник дослідження, Джуліан Фінн (Julian Finn) з Музею Вікторії. - Мабуть, мені ще не доводилося спостерігати під водою нічого смішного». У чотирьох випадках восьминоги, як повідомляється, переносили шкаралупу на значні (до 20 метрів!) відстані.

Автори відзначають, що таку поведінку можна класифікувати саме як використання знарядь, оскільки пересування на щупальцях неефективне і не дає тварині ніяких переваг: голова і тіло восьминога залишаються вразливими. Шкаралупа горіха може принести користь тільки в майбутньому, і в цьому полягає відмінність між A. marginatus та раками-пустельниками, які займають мушлі равликів.

На думку дослідників, в стародавні часи восьминоги використовували з тією ж метою порожні черепашки двостулкових молюсків, оскільки легка і зручна шкаралупа кокоса стала з'являтися у воді тільки після розселення людей на островах.

Джерело cell.com


Інші новини розділу