Частина атмосфери Землі має космічне походження Автор: Вікторія · Опубліковано: 14.12.2009 09:56 · Розділ: Наука

Фахівцям з Манчестерського (Великобританія) і Хьюстонського (США) університетів вдалося довести, що співвідношення різних ізотопів ксенону і криптону в зразках вулканічних газів відповідає співвідношенню цих ізотопів у метеоритах, що утворилися приблизно чотири з половиною мільярди років тому.

Спектр криптону. Фото взято з сайту compulenta.ru
Спектр криптону. Фото взято з сайту compulenta.ru

Сучасна теорія формування земної атмосфери була розроблена в середині минулого століття. Вважається, що після утворення нашої планети з первозданної газопилової хмари частина газів залишилася в мантії, а потім виверження вулканів почали повертати ці речовини на поверхню, де їх утримувало земне тяжіння. Після зародження життя, до початкових газів додалися молекули кисню і деяких інших речовин.

Дослідники вирішили перевірити цю теорію, провівши аналіз вулканічних газів, зразки яких були підняті з великої глибини і ніколи не контактували з сучасною атмосферою. Як з'ясувалося, по співвідношенню ізотопів двох інертних газів (криптону і ксенону) ці зразки не відповідали складу газопилової хмари, яка дала початок планетам Сонячної системи. Зате ізотопні характеристики викопних порід відповідали значенням, які були отримані раніше при дослідженні метеоритів - карбонатних хондритів.

Таким чином, частина атмосфери Землі «прибула» на планету вже після того, як цикл її формування завершився. Швидше за все, криптон і ксенон були занесені кометами, при ударі об поверхню яких виділялися інертні гази і водяна пара. Щоб підтвердити цю теорію, вченим необхідно визначити співвідношення ізотопів у зразках кометної речовини, зібраних апаратом НАСА Stardust.

Джерело sciencemag.org


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.