Знайдено "зв'язуючу ланку" в розвитку динозаврів Автор: Вікторія · Опубліковано: 12.12.2009 12:43 · Розділ: Наука

Палеонтологи із США склали опис нового виду тероподових динозаврів Tawa hallae, вік останків якого становить близько 215 млн. років. Чудово збережені скелети T. hallae були виявлені в 2004 році на території штату Нью-Мексико; однак повномасштабні розкопки розпочалися тут два роки по тому.

Реконструйований скелет Tawa hallae. Фото взято з сайту compulenta.ru
Реконструйований скелет Tawa hallae. Фото взято з сайту compulenta.ru

У результаті проведених розкопок у розпорядженні вчених опинився практично повний скелет молодої особини T. hallae, довжиною близько двох метрів (у динозавра, тіло якого за розміром відповідало великій собаці, був дуже довгий хвіст). Дорослі особини, за розрахунками дослідників, повинні були досягати чотирьох метрів у довжину.

Зображення фрагменту скелета T. hallae, що свідчить про виняткову збереженість останків. Фото взято з сайту compulenta.ru
Зображення фрагменту скелета T. hallae, що свідчить про виняткову збереженість останків. Фото взято з сайту compulenta.ru

Виявлення T. hallae дозволило визначитися з класифікацією іншого динозавра (герреразавра), деякі характеристики якого - великі кігті, зуби, пристосовані для відокремлення та пережовування шматків м'яса, особливості будови кісток тазу - говорять про його приналежність до тероподів. Однак, багато палеонтологів, не погоджувалися з такою класифікацією, вказуючи на відсутність у герреразавра ключових, на їхню думку, ознак тероподів (наприклад, порожнин у хребцях, призначених для повітряних мішків). А T. hallae демонструє унікальний набір змішаних характеристик, які остаточно встановлюють наявність прямого зв'язку між тероподами і герреразавром.

При вивченні T. hallae автори отримали нові дані про поширення динозаврів на початкових етапах їхньої еволюції. Відомо, що протягом тріасового періоду (251-199 млн. років тому) суперконтинент Пангея, який існував у той час, поділявся на північний і південний протоконтиненти. «Логічно припустити, що при такому розвитку подій групи динозаврів повинні були опинитися в ізоляції, - зауважує учасник дослідження Стерлінг Несбіт (Sterling Nesbitt) з Техаського університету в Остіні. - Іншими словами, хижі види, що жили на одній території, повинні були мати багато спільного».

Голова T. hallae. Фото взято з сайту compulenta.ru
Голова T. hallae. Фото взято з сайту compulenta.ru

Припущення, однак, не підтвердилося. Поряд з T. hallae були знайдені останки хіндезавра, близького до герреразавра, і динозавра, схожого на целофізиса. Ці три динозаври досить сильно відрізнялися один від одного, причому у кожного з них були близькі родичі на території сучасної Південної Америки. Звідси випливає, що тероподи поетапно мігрували з Південної до Північної Америки. Переміщувалися з місця на місце, як було встановлено раніше, і інші групи тварин (приміром, крокодиломорфи). «Ми вважаємо, що в процесі міграції динозаврів на північ виділялися як мінімум три хвилі, - говорить один з дослідників, Алан Тернер (Alan Turner) з Університету Стоні Брук. - На жаль, я не можу пояснити, чому в тріасовому періоді на території Північної Америки не було зауроподів. Швидше за все, їх не влаштовував клімат».

T. hallae також змусив фахівців переглянути історію еволюційного розвитку повітряних мішків, які є у багатьох динозаврів і сучасних птахів. Аналіз кісток черепа примітивного теропода показав, що подібні мішки розташовувалися біля його вух, отже вік цього еволюційного пристосування недооцінювався.

Джерело eurekalert.org


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.