Розкрито секрет собачого нюху Автор: Вікторія · Опубліковано: 12.12.2009 11:55 · Розділ: Цікаві факти

Вчені з'ясували, як влаштовані органи нюху у собак. Дослідники, які працювали з тваринами декількох порід, створили комп'ютерну модель собачого носа.

На першій стадії дослідження вчені провели магнітно-резонансну томографію носа непородистих собак (вчені працювали з мертвими тваринами). Далі вони з'ясували, як саме відбувається сам процес обнюхування (до цього часу подібні дослідження не проводилися). Для цього вчені розробили спеціальні намордники, які вимірювали частоту втягувань повітря при обнюхуванні якого-небудь предмета. Виявилося, що незалежно від свого розміру собаки роблять це з частотою приблизно п'ять разів на секунду. Відстеживши рухи ніздрів, дослідники встановили, що собаки саме нюхають, а не просто дихають. Завдяки цьому вчені змогли скласти "маршрут" руху повітря усередині ніздрів.

Розроблена дослідниками 3D-модель носової порожнини собаки, розкрила таємницю гострого нюху цих тварин. Фото взято з сайту sciencemag.org
Розроблена дослідниками 3D-модель носової порожнини собаки, розкрила таємницю гострого нюху цих тварин. Фото взято з сайту sciencemag.org

На підставі зібраних даних була побудована комп'ютерна модель собачого носа. Вчені зробили висновок, що собаки здатні розуміти, який запах потрапив у кожну ніздрю. Завдяки цій здатності вони можуть точно встановити напрямок, звідки прийшов той чи інший аромат. Ще одна особливість собачого носа - повітря дуже швидко розподіляється усередині нього по лабіринту "шляхів", які ведуть до нюхових рецепторів. Таким чином, джерела запаху залишаються всередині собачого носа вже після того, як тварина видихнула.

Схожим чином органи нюху влаштовані у щурів та інших звірів, які добре розрізняють запахи. Нещодавно інший колектив науковців провів дослідження, за підсумками якого було реабілітовано нюх птахів. Вчені довели, що цей орган чуття для пернатих настільки ж важливий, як і для безкрилих тварин.

Джерело sciencemag.org


Інші новини розділу