У Данії з’явилося село майбутнього Автор: Вікторія · Опубліковано: 10.12.2009 14:50 · Розділ: Цікаві факти

Проблемам забруднення навколишнього середовища та економії енергії було знайдено оригінальне рішення в Данії: неподалік від Копенгагена побудоване найбільше в Європі екологічне село. За допомогою новітніх технологій тепло і світло в будинках забезпечуються при мінімальних затратах енергії.

Тут умиваються ранковою росою, перуть у дощовій води, а в кожному будинку поселення світить частинка сонця. Енергію тут бережуть як ніде в Європі. За 5 років експерименту 750 будинків заощадили 18 млн кВт/годин енергії. У перерахунку на шкідливий парниковий газ - 3 з гаком тисячі тонн СО2.

На електриці жителі точно не економлять. Тим не менше, кожен такий котедж споживає всього 34 кВт/год на квадратний метр на рік за рахунок посиленої теплоізоляції. Це в два, а то і в три рази менше норм будь-якого будівельного кодексу в Данії.

Будиночки, пофарбовані в улюблений датчанами сірий колір, привітно блимають різдвяними вогниками. Фото взято з сайту vesti.ru
Будиночки, пофарбовані в улюблений датчанами сірий колір, привітно блимають різдвяними вогниками. Фото взято з сайту vesti.ru

"Це кімната Емілі, їй три роки, як бачите, їй подобається рожевий колір, - розповідає Томас Йенсен, житель енергоефективного села. - Жодних проблем прогріти будинок немає. Ми взагалі опалення включаємо тільки 3-4 місяці на рік. Решту часу в будинку дуже тепло".

Томас вірить, що коли дочка виросте, скаже татові дякую за вкладення в порятунок клімату - будівництво енергоефективного будинку обійшлося відсотків на двадцять дорожче типового проекту. Термін окупності - 30 років. А поки господар хвалиться новітніми технологіями, їх використання - одна з умов проживання в Стенлезе Сід (Stenløse Syd). Наприклад, воду для господарських потреб треба брати з неба. Єдине, про що попереджає Томас, порошку в пральну машину треба класти трохи менше - дощова вода сильно піниться.

"Ось тут під землею бак, куди збирається дощова вода з даху. Там же стоять фільтри. Насос подає воду в будинок, надлишками води ми зрошуємо сад. Вода не замерзає, тому що бак глибоко під землею, а там завжди температура вище нуля", - пояснює Томас Йенсен.

Син Сіни Фішер - Вільям - в енергоефективний дитячий садок ходить вже два роки. Задоволені діти бігають босоніж. От тільки влітку буває жарко.

Дітячий садочок. Фото взято з сайту vesti.ru
Дітячий садочок. Фото взято з сайту vesti.ru

"Важко регулювати тепло. Тому іноді в садку занадто спекотно. Коли вихователі відкривають вікна, в будівлю потрапляє ще й тепло з вулиці, підлога дуже сильно нагрівається", - пояснює Сіна Фішер, мешканка енергоефективного села Стенлезе Сід.

Будинок, який побудувала Карін Адальберт із сусідньої Швеції, енергію не просто економить, але й сам її виробляє. Сонячних батарей на даху вистачає, щоб зігріти котедж і воду. А влітку, в ясну погоду Карін продає надлишки електрики енергетичній компанії.

Спеціаліст з будівельної фізики втілила в життя свою мрію, розрахувавши весь проект від фундаменту до даху. 54 см теплоізоляції в стінах, трьох-камерні вікна з внутрішніми відбивачами - вони перешкоджають теплу вийти з дому, вентиляція з системою рекуперації, танкер для гарячої води в центрі вітальні. Найбільш енергоефективний будинок у Швеції обійшовся його господині в півмільйона євро.

"Це майбутнє. Пасивні будинки - ті, які споживають одну третю частину енергії порівняно зі звичайними будинками - вже через 10 років стануть звичною справою в Європі. Будівлі, що виробляють енергію, навряд чи незабаром стануть стандартом", - вважає Карін Адальберт, архітектор енергоефективного будинку.

Готуючись до екологічного саміту, датчани підрахували: 41% енергоресурсів в Європі витрачається на опалення та охолодження квартир, у той час як автомобілі спалюють 33%, а промисловість 26%. Країна, де атомна енергетика заборонена законом, а ТЕЦ працюють на біопаливі, винесла на порядок денний кліматичної конференції чергову радикальну пропозицію.

"У глобальному розумінні, якщо негайно розпочати програму енергозбереження в житлових будинках, через 30 років ми зможемо економити 75% енергії, тобто три чверті від того, що ми - жителі міст - споживаємо зараз", - запевняє Йенс Лаустсен, старший аналітик Міжнародного енергетичного агентства.

Екологічного завзяття Данії не позичати. Наприклад, жорсткі європейські норми по автомобільних вихлопах родом саме звідси. Тож нехай і дорогі, зате вдалі експерименти з енергозберігаючим житлом прагнуть повторити і сусідні країни.

Джерело vesti.ru


Інші новини розділу