Середземне море наповнилось водою всього за кілька місяців Автор: Вікторія · Опубліковано: 10.12.2009 11:54 · Розділ: Екологія

Геологи з Франції та Іспанії довели, що процес повторного заповнення Середземного моря, що почався близько 5,33 млн. років тому, проходив з неймовірною швидкістю: основна маса води була доставлена сюди менш ніж за два роки.

Приблизно 5,6 млн. років тому Середземне море виявилося відрізане від Атлантичного океану внаслідок тектонічного підняття місцевості в області сучасної Гібралтарської протоки. Через деякий час воно практично повністю висохло. Через триста тисяч років місцевість опустилася, і вода почала поступово заповнювати порожні площі.

Реконструкція древнього Середземного моря. Фото взято з сайту compulenta.ru
Реконструкція древнього Середземного моря. Фото взято з сайту compulenta.ru

Для того, щоб реконструювати перебіг цього процесу, автори створили комп'ютерну модель взаємодії потоків води з породами в районі Гібралтарської протоки, на основі наявної сейсмологічної інформації і даних каротажу. Протягом декількох тисяч років вода, як з'ясували дослідники, надходила сюди в невеликих об'ємах, формуючи зручний канал. Коли він досяг довжини 200 км і глибини близько 250 м, заповнення майбутнього моря пішло набагато активніше. Дев'яносто відсотків усього необхідного об'єму рідини було перекачано з Атлантичного океану менш ніж за два роки, причому рівень води в морі міг підніматися на 10 метрів за один день.

Флорі та фауні довелося пристосовуватися до нових умов, а для деяких видів глибокий канал став перешкодою, яка стримувала їх просування до нових місць проживання. «Якби смужка суші збереглася, стародавні люди набагато раніше потрапили б до західної частини Європи», - коментує антрополог, Кріс Стрінгер (Chris Stringer) з Музею природної історії в Лондоні.

Середземне море сьогодні. Фото взято з сайту farm1.static.flickr.com
Середземне море сьогодні. Фото взято з сайту farm1.static.flickr.com

Оскільки в області Гібралтарської протоки зберігається висока тектонічна активність, у недалекому (за геологічними мірками) майбутньому цикл зникнення та відродження Середземного моря повинен повторитися.

Джерело newscientist.com


Інші новини розділу