Ікра жаб навчилася чути зміїні вібрації Автор: Вікторія · Опубліковано: 09.12.2009 15:43 · Розділ: Природа

Вчені з'ясували, яким чином жаби, ще не вилупившись з ікринок, здатні визначати наближення змії. Зоологам досить давно відомо, що пуголовки можуть з'явитися з ікринок на кілька днів раніше терміну (максимум на три дні) в тому випадку, якщо поруч із кладкою проповзають змії. Проте, як саме тварини визначають появу хижака, і чому не плутають звуки, що видаються зміями, наприклад, з шумом крапель, вчені з'ясувати не могли.

Цього разу дослідники провели декілька експериментів з ікрою червоноокої жаби Agalychnis callidryas, яку тварини залишають на листках біля водойм. Вони поміщали її поблизу від пристрою, що виробляв звуки низьких частот. Звуки частотою 100 герц відповідали шуму під час руху змії. Звуки дощу дослідники імітували на частотах від 0 до 500 герц. У другій серії дослідів фахівці відтворювали дощ або хижаків, варіюючи характер шуму. У випадку дощу вони поступово нарощували інтенсивність звуку, а для моделювання руху змії різко вмикали запис.

Жаба Agalychnis callidryas. Фото взято з сайту agaclar.net
Жаба Agalychnis callidryas. Фото взято з сайту agaclar.net

Виявилося, що пуголовки вилуплюються з ікри завчасно тільки при дії звуків, що імітують напад змій. Причому вони здатні відрізняти обидві характеристики звуків - як їх частоту, так і наростання інтенсивності.

Нещодавно інший колектив дослідників підтвердив важливість слуху для появи на світ в інших тварин. Наприклад, вчені довели, що дитинчата крокодилів, які ще не вилупилися слухають, що "говорять" їхні брати і сестри в сусідніх яйцях. Певні звуки служать сигналом для вилуплення.

Джерело newscientist.com


Інші новини розділу