Організм здатний оновлюватися навіть без стовбурових клітин Автор: Вікторія · Опубліковано: 04.12.2009 13:47 · Розділ: Медицина

Вчені під керівництвом професора Міхаеля Сівека (Michael Sieweke) з Центру імунології (Марсель, Франція) довели, що спеціалізовані клітини дорослого організму можуть забезпечувати фізіологічне відновлення тканин без участі стовбурових клітин.

У своєму експерименті дослідники продемонстрували здатність колонії мікрофагів - спеціалізованих клітин імунної системи, відповідальних за знищення "клітинного сміття" і мікробів, що потрапили в організм, - до підтримки власної життєдіяльності протягом декількох місяців. Завдяки цьому дослідженню стануть більш зрозумілими принципи диференціювання клітин, і з'явиться надія на застосування отриманих знань у клінічній практиці.

Медицина майбутнього буде заснована на заміщенні пошкоджених і загиблих клітин організму стовбуровими клітинами, так вважають сучасні дослідники. Однак, хоча стовбурові клітини здатні давати початок низці спеціалізованих клітин в організмі, їх практично необмежене ділення в процесі диференціювання може супроводжуватися різними небажаними явищами - наприклад, злоякісній трансформації. Тому можливість застосування вже спеціалізованих, а не стовбурових клітин виглядає більш привабливо.

Медицина зможе обійтися без стовбурових клітин? Фото взято з сайту podrobnosti.ua
Медицина зможе обійтися без стовбурових клітин? Фото взято з сайту podrobnosti.ua

Зазвичай, досягнувши остаточної стадії диференціювання, клітини перестають ділитися і функціонують протягом певного часу, після чого гинуть. Саме такі процеси відбуваються в нервовій, м'язовій та інших тканинах. Макрофаги, які складають основу імунної системи, також не здатні до поділу після диференціювання. Однак, завдяки методам генної інженерії, французьким вченим вдалося "примусити" макрофаги мишей ділитися. Після зворотного введення в організм тварини, такі генномодифіковані макрофаги не давали початку злоякісним пухлинам і чудово справлялися з функціями звичайних макрофагів - наприклад, з поглинанням бактерій.

Дослідникам вдалося повернути дорослу клітину в стан, близький до "стовбурової". Передбачається, що використані методи будуть застосовані у фундаментальних дослідженнях процесу спеціалізації клітин і згодом - в клінічній практиці для отримання необхідних кількостей спеціалізованих клітин, з метою відновлення функцій пошкоджених органів і тканин.

Джерело expert.org.ua


Інші новини розділу