Біологи виявили загадкові синхронні зміни пісень китів по всьому світу Автор: Вікторія · Опубліковано: 04.12.2009 09:56 · Розділ: Цікаві факти

Біологи виявили, що сині кити по всьому світу почали співати з нижчою частотою. При цьому висота звуків, починаючи з 60-х років минулого століття, знижується майже лінійно - на кілька часток герца в рік.

Відкриття було зроблене вченими, що записували позивні китів в Атлантичному океані за допомогою автоматичних мікрофонів - з плином часу дослідники помітили, що пристрої потребують щорічного калібрування. Аналіз даних дозволив встановити, що ця картина спостерігається в усьому світі.

Вчені приводять наступні цифри. У Північній Атлантиці (по якій наявний найбільш комплекс даних) частота пісень китів знизилася за період 1960-2009 р.р. з 22 герц до трохи більше 18 герц. Найбільше абсолютне падіння спостерігається в північно-східній частині Тихого океану - з 65 до 45 герц.

За період 1960-2009 р.р. частота пісень китів знизилася на 4-10 герц. Фото взято з сайту wired.com
За період 1960-2009 р.р. частота пісень китів знизилася на 4-10 герц. Фото взято з сайту wired.com

Океанологи підкреслюють, що в різних регіонах пісні синіх китів відрізняються по висоті і структурі, однак зниження спостерігається повсюдно. В даний час пояснити це вчені не можуть, однак, у них є декілька гіпотез.

Так, згідно з однією, зниження рівня звуку обумовлено потеплінням. Однак зростання температури, на думку дослідників, дуже незначне для того, щоб викликати таке істотне зниження частоти (в Тихому океані воно становить близько 30 відсотків).

Синій кит. Фото взято з сайту wired.com
Синій кит. Фото взято з сайту wired.com

Іншою гіпотезою є зростання популяції тварин. Мається на увазі, що раніше кити співали вище, щоб "докричатися" до своїх родичів (коли в 60-х роках почалися систематичні спостереження, ці тварини були на межі зникнення). Тепер, зі зростанням популяції, в цьому відпала необхідність. Вчені підкреслюють, що дане пояснення також не годиться, оскільки за останні десятиліття багато популяцій залишалися на одному рівні. За словами дослідників, для пояснення феномена зниження частоти співу будуть потрібні додаткові дослідження.

Джерело wired.com


Інші новини розділу