Біологи придумали незвичайний спосіб підрахунку птахів Автор: Вікторія · Опубліковано: 03.12.2009 15:35 · Розділ: Природа

Щоб оцінити розміри популяції птахів на певній території, біологи зазвичай покладаються на свій слух. Мюррей Ефорд (Murray Efford) з новозеландського університету Отаго та Діанна Доусон (Deanna Dawson) з геологічної служби США придумали, як отримати більш достовірні дані.

Практично будь-якого птаха в лісі набагато простіше почути, ніж побачити. Саме тому орнітологи зазвичай підраховують кількість птахів в окрузі на слух. Звичайно, такий метод далеко не ідеальний, хоча б тому, що людині зазвичай складно визначити відстань до джерела звуку.

Ефорд і Доусон запропонували вирішити проблему за допомогою мережі з кількох мікрофонів. Записуючи пташині переспіви з різних точок, вони дозволяють оцінити, в якій області навколо кожного птаха чути його пісню.

Зрозуміло, що розміри "зони чутності" варіюються залежно від того, як голосно співає птах, і від звукових характеристик навколишньої місцевості (ліси, наприклад). Вчені підбирають різні параметри так, щоб вони відповідали показникам, визначеним за допомогою спеціально розробленої програми Density, яка обробляє здійснені записи. У результаті орнітологи оцінюють щільність пташиного населення, навіть не знаючи, де знаходяться пернаті і які розміри лісу. Щоб переконатися в правильності розрахунків, Ефорд і Доусон перевірили теорію на практиці, а саме на пічниках (Seiurus aurocapilla).

Для дослідження були обрані пічники. Самці цих маленьких птахів характеризуються особливим співом і виводять свої переспіви майже біля самої землі. Фото взято з сайту roysephotos.com
Для дослідження були обрані пічники. Самці цих маленьких птахів характеризуються особливим співом і виводять свої переспіви майже біля самої землі. Фото взято з сайту roysephotos.com

В одному із заповідників Меріленда вчені розташували на землі квадрат з чотирьох мікрофонів (сторона фігури склала 21 метр). Протягом п'яти днів орнітологи пересували апаратуру, охопивши в цілому 75 різних місць. Таким чином вчені за допомогою комп'ютера змогли визначити, що на кожні п'ять гектарів лісу припадає по одному самцеві (у пічників співають тільки самці).

Ці дані відповідали прямому підрахунку кількості птахів, проведеного традиційним способом. Більш того, як стверджують орнітологи, інформація, отримана за допомогою мікрофонів, була навіть більш точною. Серед інших переваг нового способу підрахунку називають менші затрати часу вченими і відсутність стресу у птахів.

Дослідники з університету Отаго відзначають, що їхній метод підійде для оцінки розмірів популяцій інших тварин, яких складно виявити і підрахувати звичайними методами. Як приклад вони наводять дельфінів і китів.

Однак еколог Лен Томас (Len Thomas) з університету Сент-Ендрю, що веде спостереження за малими смугачами (Balaenoptera acutorostrata), не поспішає погоджуватися з орнітологами. Дійсно, виявити підопічних Томаса непросто, але, хоча гідрофони дозволяють вловити специфічні крики самців китів, підрахунок методом Ефорда і Доусон навряд чи дасть точний результат.

Вчені оцінюють щільність популяції, а не кількість тварин, але про цих океанських мешканців поки відомо не так багато, зокрема, не ясно, яка частина китів кричить і як часто вони це роблять. Відповідно, і про щільність популяції судити буде складно.

На це Ефорд відповідає, що новий метод найкраще працює з тваринами, які видають повторювані звуки приблизно однакової гучності. Так що птахи в даному випадку - найкращий варіант.

Джерело ecoportal.ru


Інші новини розділу