Чому в олуші синіють лапки? Автор: Вікторія · Опубліковано: 03.12.2009 09:50 · Розділ: Природа

Вчені з'ясували, що сприяє інтенсифікації забарвлення кінцівок у синьоногих олуш. Синьоногі олуші (Sula nebouxii) - морські птахи з родини пеліканових. Їхні лапи відрізняються яскравим блакитним забарвленням. У молодих птахів колір найбільш інтенсивний. У міру старіння синь "вигорає". Спеціалісти, які проводили дослідження спостерігали за великою колонією олуш в період з 2004 по 2005 рік.

Вимірювання інтенсивності кольору показали, що лапи самців, які за останній рік не спарювалися, набували більш яскравого забарвлення, порівняно з птахами, які нещодавно залишили потомство.

Дослідники запропонували таке пояснення цьому явищу: колір лап олуш визначається наявністю двох речовин - колагену і каротеноїду. Колаген відповідає за відбиття блакитного забарвлення, а каротеноїди - за жовте. Саме відбиття жовтих променів робить колір більш яскравим. Каротеноїди є антиоксидантами.

Синьонога олуша. Фото взято з сайту timesonline.co.uk
Синьонога олуша. Фото взято з сайту timesonline.co.uk

Дослідники вважають, що птахи можуть витрачати каротеноїди на інтенсифікацію кольору лап тільки в тому випадку, якщо в їхньому організмі спостерігається надлишок антиоксидантів. Дослідники відзначають, що такий надлишок свідчить про здоров'я птиці. Самки намагаються вибирати самців з найяскравішими лапами.

Олуші, що залишили потомство, витрачають багато сил на його виховання. Напруга призводить до зменшення вмісту каротеноїдів в організмі, в результаті чого забарвлення лап стає більш блідим. Самці, що залишилися бездітними, навпаки, зберігають сили для розмноження.

Подібний механізм був нещодавно виявлений у мухоловок. У разі стресу ці птахи відкладають більш інтенсивно забарвлені яйця. Їх колір також обумовлений присутністю антиоксидантів.

Джерело timesonline.co.uk


Інші новини розділу