Вчені виявили в океанах любителів парникових газів Автор: Вікторія · Опубліковано: 02.12.2009 16:51 · Розділ: Екологія

Вчені довели, що закислення океанічної води внаслідок підвищення рівня вуглекислого газу в атмосфері (і відповідно, у воді) сприяє розвитку багатьох організмів. До цього часу вважалося, що більша частина представників водної фауни погано переносить кисле середовище.

Науковці працювали з 18 видами живих істот, що мешкають в морях і океанах. Всі досліджувані тварини мали мушлі або щільні оболонки, в структуру яких входить карбонат кальцію. Раніше було встановлено, що закислення води призводить до зменшення оболонок. Особливо сильно негативні наслідки підвищення рівня вуглекислого газу проявляються у коралів, які розвивають потужний карбонатно-кальцієвий скелет.

Цього разу вчені вирощували досліджувані види у воді з різним рівнем кислотності. Частину тварин було поселено в акваріумі, де рівень закислення відповідав поточному стану водойм. Інших поміщали в ємності, з рівнем кислотності, підвищеним в два, три і десять разів у порівнянні з рівнем, що спостерігався до початку бурхливого розвитку промисловості. Згідно багатьом моделями, дво- та триразове підвищення кислотності в порівнянні з доіндустріальним рівнем може бути досягнуто вже в найближчі роки. Десятикратне зростання кислотності прогнозується через 500-700 років.

В умовах десятикратного підвищення рівня CO<sub>2</sub> в порівнянні з доіндустріальним, екзоскелети американських омарів та синіх крабів значно потовщувалися та збільшувалися. Фото взяте з сайту sciencenow.sciencemag.org
В умовах десятикратного підвищення рівня CO2 в порівнянні з доіндустріальним, екзоскелети американських омарів та синіх крабів значно потовщувалися та збільшувалися. Фото взяте з сайту sciencenow.sciencemag.org

Виявилося, що деякі тварини, наприклад, блакитні краби, омари і креветки, в умовах максимальної кислотності розвивали найбільш товсті оболонки. При цьому оболонки деяких молюсків стали набагато тоншими. Передбачається, що чим більша товщина оболонки, тим ефективніша її функція як "щита" проти хижаків. Як і було показано раніше, менш масивним в кислому середовищі став скелет коралів. Найбільше від високого рівня кислотності постраждали морські їжаки і морські зірки - їхні зовнішні скелети практично розчинилися.

На думку дослідників, реакція на закислення океанів залежить, в першу чергу, від структури карбонатно-кальцієвого скелета. Крім того, деякі види здатні контролювати кислотність води в місцях його "будівництва", а деякі - ні. Як підкреслюють вчені, їхнє дослідження демонструє, наскільки складною буде реакція морської фауни на постійне зростання CO2 в атмосфері.

Зміна кислотності морської води впливає на розвиток не тільки тварин, а й рослин. Так, морська трава - найважливіший компонент океанічних екосистем - в більш кислих умовах росте краще. Тим не менше, площа донних "лугів" невпинно скорочується. Найімовірніше, це відбувається внаслідок забруднення океанів.

Джерело sciencemag.org


Інші новини розділу