Чорні діри здатні створювати галактики Автор: Вікторія · Опубліковано: 02.12.2009 10:49 · Розділ: Цікаві факти

Надмасивні чорні діри здатні стимулювати зореутворення. До такого висновку прийшли астрономи, які спостерігали віддалений квазар HE0450-2958.

Чорною дірою називають область простору, гравітаційне тяжіння якої настільки велике, що її не може покинути навіть світло. Оскільки виявити чорні дірки безпосередньо не можливо, про їх присутність судять за непрямими ознаками. Накопичені астрономами дані показують, що подібні об'єкти розташовані в центрі багатьох галактик. У вчених немає єдиної думки, що з'являється раніше - зоряне скупчення чи "його" діра.

Нещодавно дослідники представили докази на користь другої точки зору. Вони досліджували квазар HE0450-2958, віддалений від Землі на відстань близько 5 мільярдів світлових років. Вважається, що квазари - це галактики на ранньому етапі свого розвитку, в яких міститься поглинаюча матерія надмасивної чорної діри. У випадку HE0450-2958 астрономам не вдавалося виявити відповідну йому галактику. Одна з гіпотез припускає, що зоряне скупчення закриває пил, який заповнює космічний простір і непрозорий в оптичному діапазоні.

Художнє уявлення про те, як квазарстворює свою галактику. Фото взято з сайту eso.org
Художнє уявлення про те, як квазарстворює свою галактику. Фото взято з сайту eso.org

У новому дослідженні вчені використовували для спостережень квазара систему дуже великого телескопа (VLT - Very Large Telescope) VISIR (VLT Imager and Spectrometer for mid Infrared - система для формування зображення і спектрометр, що працюють в середній частині інфрачервоного спектру). На довжинах хвиль, що використовуються цією системою пил добре помітний. Однак, в результаті було доведено, що пилу довкола квазару немає, а отже, він дійсно "самотній".

Неподалік від HE0450-2958 знаходиться молода галактика. Астрономи виявили, що вона відрізняється надзвичайно високим рівнем зореутворення (приблизно в сто разів вище середнього рівня). Щорічно в ній утворюється кількість зірок, сумарна маса яких складає близько 350 сонячних. Раніше було доведено, що квазар випускає в бік галактики потоки високоенергетичних часток і випромінювання. Вчені припустили, що саме його вплив стимулює народження зірок. Виходячи з взаємного розташування зоряного скупчення і HE0450-2958 та швидкостей їх зближення, астрономи припустили, що в майбутньому вони повинні "об'єднатися".

Зовсім недавно інший колектив дослідників з'ясував ще одну цікаву властивість чорних дір. Згідно з розробленою вченими моделлю, вони здатні не тільки стимулювати зореутворення, але і "виїдати" світила зсередини.

Джерело zavriko.ru


Інші новини розділу