Озонова діра охолоджує Антарктику Автор: Вікторія · Опубліковано: 01.12.2009 12:51 · Розділ: Екологія

Прискорення танення льоду в Західній Антарктиці, ймовірно, призведе до підвищення рівня моря на 1,4 м до 2100 року.

Протягом тривалого часу вчені вважали, що основна частина крижаного покриву континенту має високу стійкість до глобального потепління і порівняно більш уразливий західно-антарктичний льодовиковий щит буде залишатися практично незмінним ще кілька тисяч років.

Міжурядова група експертів зі зміни клімату (МГЕЗК), чия доповідь 2007 року є науковим орієнтиром для кліматичного саміту ООН, що відбудеться в Копенгагені 7-18 грудня, навіть не враховувала фактор танення льодовиків у своїх прогнозах щодо підвищення рівня моря.

Нові дані, отримані більш ніж сотнею експертів Наукового комітету з дослідження Антарктики, свідчать про величезні втрати льодової маси - в основному через підвищення температури океану. 90% льодовиків Антарктичного півострова скоротилися в розмірах за останні кілька десятиліть. У результаті рівень моря може зрости в 2-9 разів більше, ніж передбачала МГЕЗК.

Показники підвищення та зниження рівня моря на планеті за 15 років. Фото взято з сайту compulenta.ru
Показники підвищення та зниження рівня моря на планеті за 15 років. Фото взято з сайту compulenta.ru

Тим часом навіть відносно скромний прогноз МГЕЗК (підвищення рівня моря на 18-59 см до 2100 року) передбачає, що одразу декілька острівних держав і низинні річкові дельти стануть непридатними для проживання, позбавивши даху над головою сотні мільйонів людей.

За іронією долі, вплив глобального потепління на Антарктику посилиться завдяки успішним зусиллям з відновлення озонового шару. Як не дивно, озонова діра, викликана викидом хлорфторвуглеців, охолоджувала континент. І саме з цієї причини протягом останніх тридцяти років в Антарктиці зберігалася стабільна температура - факт, який активно використовувався противниками теорії глобального потепління. Вчені припускають, що діра остаточно затягнеться через 50-60 років, після чого до 2100 року континент нагріється на 3 градуси.

Джерело compulenta.ru


Інші новини розділу