Пояснено природу трикутних сніжинок Автор: Вікторія · Опубліковано: 01.12.2009 11:42 · Розділ: Цікаві факти

Сніг утворюється, коли мікроскопічні краплі води в хмарах притягуються до пилових частинок і замерзають. Кристали льоду, що з'являються при цьому, не перевищують спочатку 0,1 мм в діаметрі, падають вниз і ростуть в результаті конденсації на них вологи з повітря. При цьому утворюються шестигранні кристалічні форми. Через структуру молекул води між променями кристала можливе утворення кутів розмірами лише 60° і 120°. Основний кристал води має в горизонтальній площині форму правильного шестикутника. На вершинах такого шестикутника потім осідають нові кристали, на них - нові, і так утворюються різноманітні форми зірочок-сніжинок.

При високій температурі повітря кристали неодноразово тануть і кристалізуються заново. Через це порушується правильність форм кристалів і утворюються змішані різновиди. Кристалізація всіх шести променів відбувається в один і той же час, в практично ідентичних умовах, і тому особливості форми променів сніжинки виходять настільки ж ідентичними.

Формування практично будь-якої сніжинки починається з ось такоїзаготовки. Фото взято з сайту lenta.ru
Формування практично будь-якої сніжинки починається з ось такоїзаготовки. Фото взято з сайту lenta.ru

З точки зору кристалографії найбільш природною є форма сніжинок з "шестикутною" симетрією. При цьому, у природі широко поширені трикутні сніжинки (різноманітні форми сніжинок можна подивитися тут). Причини цього до недавнього часу залишалися неясними.

Трикутна сніжинка. Для її утворення необхідна температура 2 градуси нижче нуля. Фото взято з сайту lenta.ru
Трикутна сніжинка. Для її утворення необхідна температура 2 градуси нижче нуля. Фото взято з сайту lenta.ru

У рамках нового дослідження американські фізики представили кількісні оцінки впливу різних факторів на ріст сніжинки. На думку фізиків, основних параметрів два: динаміка дифузії молекул води у повітрі і динаміка поведінки тих самих молекул на поверхні кристала.

Їм вдалося встановити, що ці параметри безпосередньо визначаються потоками повітря, які оточують сніжинку. Свої теоретичні припущення вчені перевіряли за допомогою спеціальної "сніжної машини" - камери, в якій можна контролювати ріст сніжинок. У результаті з'ясувалося, що трикутні сніжинки є стійкими, тобто зміни потоків повітря не призводять до зміни форми сніжинки. Саме цим, на думку вчених, пояснюється поширеність трикутних сніжинок.

Зовсім недавно вченим з Великобританії вдалося отримати п'ятикутний "сніг". Вони розташували тонкі нитки льоду на поверхні міді. У цих нитках молекули води розмістилися у вершинах п'ятикутників.

Джерела: lenta.ru; wikipedia.org


Інші новини розділу