Знайдено рослину, яка вміє маскуватися Автор: Вікторія · Опубліковано: 27.11.2009 13:47 · Розділ: Природа

Вчені з США зібрали докази того, що висохле покриваюче листя монотропсіса пахучого (Monotropsis odorata) маскує рослину і захищає її від зазіхань травоїдних.

Забарвлення рослин визначає зелений пігмент хлорофіл, що бере участь у фотосинтезі, яскраве забарвлення також може використовуватися як засіб приваблення запилювачів. «Монотропсіс в цьому сенсі сильно відрізняється від інших, оскільки всі необхідні йому поживні речовини він отримує за допомогою мікоризи (симбіозу вегетативного тіла гриба з коренями рослини), - зауважує учасник дослідження Метью Клустер (Matthew Klooster) з Університету Цинциннаті. - Таким чином, у M. odorata з'являється можливість змінювати колір, не турбуючись про фотосинтез».

Стебло M. odorata з покриваючим листям і без нього. Фото взято з сайту compulenta.ru
Стебло M. odorata з покриваючим листям і без нього. Фото взято з сайту compulenta.ru

Дослідники протягом двох років спостерігали за групою рослин, у яких було видалено висохле покриваюче листя, що захищає фіолетове стебло довжиною 3-5 см і рожеві бутони M. odorata. Це коричневе листи нагадує забарвлення лісової підстилки; при порівнянні знятих спектрів відбиття вчені виявили, що за своїми властивостями відбивання світла це листя практично ідеально відповідає підстилці. Саме тому, травоїдні тварини набагато частіше пошкоджували «оголені» рослини; крім того, такі рослини давали в середньому менше плодів.

Спектри відбиття. Фото взято з сайту compulenta.ru
Спектри відбиття. Фото взято з сайту compulenta.ru

Тим не менше приваблювати певні види тварин, які запилюють монотропсіс і розносять його насіння, рослині все ж таки доводиться. Цю функцію виконують ароматичні речовини, які виділяються M. odorata.

Джерело compulenta.ru


Інші новини розділу