Дрозофілам теж властиві емоції Автор: Вікторія · Опубліковано: 27.11.2009 10:29 · Розділ: Природа

Група вчених з Медичного інституту Говарда Хьюза, Каліфорнійського технологічного інституту, Університету штату Пенсільванія і Каліфорнійського університету в Сан-Франциско (усі - США) спостерігали прояв примітивних емоцій - швидке переміщення по стінках камери - у «переляканих» плодових мушок.

Емоційний стан організму, який пробуджується від сну, немає нічого спільного зі станом переляку, викликаного якимись змінами навколишнього оточення. Однак, неврологічні відмінності цих двох форм порушення вивчено не дуже добре. Дослідники намагалися зрозуміти, які чинники впливають на процес збудження у випадку дрозофіл - збільшення активності чи чутливості.

З цією метою вчені провели оригінальний експеримент: комахи були поміщені в пластикові трубки, де піддавалися дії серії «ударів» стисненим повітрям. За словами одного з дослідників, Девіда Андерсона (David Anderson), після подібного впливу мушки «потуманіли» і почали бігати по стінках трубок. Це тривало кілька хвилин, причому дрозофіли, заспокоївшись, все одно залишалися дуже чутливі до однократному удару повітрям. Переміщення мушок аналізувалися системою машинного зору, після чого вчені отримували необхідні параметри із зібраних даних.

Результат впливу на дрозофіл стисненим повітрям. Фото взято з сайту cell.com
Результат впливу на дрозофіл стисненим повітрям. Фото взято з сайту cell.com

Повторивши експеримент кілька разів, науковці відібрали тих дрозофіл, які вели себе активніше за інших, і провели аналіз генотипу цих особин. В результаті в мушок, які різко реагували на вплив повітрям і довго заспокоювалися після цього, було виявлено мутацію гена дофамінових рецепторів, що приводила до втрати функцій гена. У той же час система внутрішнього пробудження у таких комах працювала гірше (іншими словами, вони просто більше спали). «Думаю, нам вдалося довести, що порушення, пов'язане з впливом факторів навколишнього середовища, і переходом від сну до активного дня - це два генетично і анатомічно різні форми порушення», - сказав Андерсон.

Схема експерименту. Фото взято з сайту cell.com
Схема експерименту. Фото взято з сайту cell.com

Цікаво, що нейромедіатор дофамін, який вважається стимулятором активності, в даному досліді продемонстрував зворотну дію: при втраті дофамінових рецепторів мушки починали вести себе більш активно. Оскільки в поведінці комах з мутацією проглядаються деякі симптоми захворювання людини (синдром дефіциту уваги та гіперактивності), дослідники планують продовжити вивчення описаного явища.

Джерело cell.com


Інші новини розділу