На планеті формуються нові кліматичні пояси Автор: Вікторія · Опубліковано: 27.11.2009 01:57 · Розділ: Екологія

Вчені попереджають, що в результаті глобального потепління деякі кліматичні пояси на нашій планеті можуть зникнути, або змінити своє географічне положення. Клімат на нашій планеті істотно змінюється по широті, починаючи від екваторіальної зони і закінчуючи полярною. Крім загального потепління, не останню роль в цих процесах відіграють близькість моря, система циркуляції атмосфери і висота над рівнем моря. Загалом, на сьогодні вчені нараховують 24 різних кліматичних зони і різновиди клімату.

За словами професора з Університету Вісконсіна, Джона Уільямса, кліматичні зміни певним тваринам і рослинам нададуть нові можливості, іншим же обіцяють смертельну загрозу.

Професор Уільямс, ґрунтуючись на даних доповіді Міжурядової групи зі зміни клімату, побудував ряд комп'ютерних моделей з тим, щоб встановити як саме глобальне потепління позначиться на різних регіонах Землі. За його висновками, тропічні райони, де на сьогодні погодні варіації мінімальні, зіткнуться з непередбачуваними змінами. Особливо помітні будуть зміни в лісах Амазонки й Індонезії.

Деякі кліматичні пояси на нашій планеті можуть зникнути, або змінити своє географічне положення. Фото взяте з сайту organizmica.org
Деякі кліматичні пояси на нашій планеті можуть зникнути, або змінити своє географічне положення. Фото взяте з сайту organizmica.org

Варто відзначити, що з точки зору Вільямса, потепління на 3-4 градуси позначиться на природі даних регіонів більш згубно, ніж потепління на 5-8 градусів. Професор каже, що тропічні мешканці найбільш уразливі для кліматичних змін, так як вкрай негативно сприймають будь-які погодні зміни, тому прогнози в даній сфері найбільш неоднозначні.

В плані кліматичних змін в таких регіонах як Перуанські і Колумбійські Анди, а також в Сибір і південна Австралія професор більш категоричний і прогнозує загибель більшості нині існуючих різновидів тварин і рослин, втім, за словами професора, порожніми дані регіони не будуть - туди прийдуть мешканці з більш спекотних регіонів.

Також він зазначає, що в деяких регіонах нашої планети з'являться принципово нові моделі клімату, яких не існує сьогодні.

"Якщо в деяких регіонах з'являться нові кліматичні пояси, то вони можуть дати нові можливості низці представників флори і фауни, що мешкають там, однак для того, щоб точно сказати, що це будуть за можливості необхідно детально вивчати кожен вид і його історію", - пояснює Уільямс.

У цілому ж за прогнозом дослідника, нові кліматичні зони повинні з'явитися до 2100 року, тоді ж особливо помітно зміняться полярні, гірські і різко континентальні кліматичні зони. Потепління полярних регіонів також має підсилитися за рахунок прискореного танення льодовиків і підвищення коефіцієнта відбиття сонячного світла.

Джерело join.ua


Інші новини розділу