Складено карту долин Марса Автор: Вікторія · Опубліковано: 27.11.2009 12:56 · Розділ: Наука

Вчені з Університету Північного Іллінойсу (США) створивши комп'ютерний алгоритм обробки інформації, переданої супутниками НАСА, вирахували загальну довжину долин Червоної планети і визначили, як вони розподіляються по поверхні.

«Єдина існуюча карта долин Марса була неповна і не відповідає сучасним даним, оскільки створювалася ще в 90-х роках, - говорить один з дослідників, Томаш Степінські (Tomasz Stepinski). - Свою карту ми викреслювали в напівавтоматичному режимі: алгоритм був налаштований на пошук деталей рельєфу, що мають характерну увігнуту форму, і тільки там, де він знаходив такі деталі, ми відзначали долини».

Ділянка створеної карти. Синім показані долини, виявлені вченими за допомогою компютерного алгоритму, червоним - виявлені раніше. Фото взято з сайту niu.edu
Ділянка створеної карти. Синім показані долини, виявлені вченими за допомогою компютерного алгоритму, червоним - виявлені раніше. Фото взято з сайту niu.edu

Сумарна довжина долин, за даними вчених, в 2,3 рази перевершує розраховане раніше значення. Райони, в яких низини зустрічаються найчастіше, утворюють широкий «пояс», розташований у південній півкулі неподалік від екватора.

«Ці дані свідчать про те, що на стародавньому Марсі, ймовірно, йшли дощі, а в північній півкулі знаходився величезний океан, площа якого становила близько третини поверхні планети», - коментує Степінські. Припущення про існування такого океану висувалися і раніше: справа в тому, що місцевість у південній півкулі Марса в середньому вища, ніж у північному, а тому вода справді мала накопичуватися на півночі. «Така теорія пояснює, чому на створеній нами карті у високих південних широтах долини відсутні, - зауважує Вей Ло (Wei Luo). - Далеко від величезного природного водоймища опади випадали рідко, що і стримувало утворення долин. Крім того, наявність океану легко пояснює зареєстроване нами зменшення глибини долин при русі з півночі на південь».

Щільність розташування долин на поверхні Марса. Червоний колір відповідає найвищій щільності. Фото взято з сайту niu.edu
Щільність розташування долин на поверхні Марса. Червоний колір відповідає найвищій щільності. Фото взято з сайту niu.edu

Супротивники теорії про існування океану вказували на те, що долини на Марсі зустрічаються значно рідше, ніж на Землі, звідси, як вважали багато вчених, випливає, що у формуванні долин на Червоній планеті беруть участь не поверхневі, а ґрунтові води. Такий спосіб утворення може працювати і в холодному сухому кліматі. «Так, середнє значення щільності розташування долин на Марсі в 2,6 рази нижче, - відповідає критикам Ло. - Але ми з'ясували, що деякі - і досить великі - ділянки поверхні Марса порівнюються за цим показником із Землею. Я думаю, немає сенсу заперечувати, що в утворенні долин на Марсі основну роль зіграли атмосферні опади».

Джерело Джерело liveinternet.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.