Відкрито екологічно чистий пігмент Автор: Вікторія · Опубліковано: 25.11.2009 18:00 · Розділ: Наука

Несподіване відкриття в лабораторії Орегонського державного університету очевидно покладе край тривалим та безнадійним пошукам, на які більш ніж тисячі років витрачали свою енергію древні єгиптяни, династія Хань в Китаї, народ майя та інші - створення майже ідеального синього пігменту.

Більшу частину людської історії, люди в усьому світі шукали неорганічні сполуки, які могли б використовуватися, щоб пофарбувати речі в синій колір, але досягти реальних успіхів не вдавалося нікому. Перш за все, тому, що отримані пігменти були екологічно небезпечними і дуже нестійкими. Так, кобальтова синь, відкрита у Франції на початку ХIХ століття має канцерогенні властивості. Прусський синій барвник може виділяти ціанід. Інші сині пігменти виявилися нестійкими при нагріванні або в кислотному середовищі.

Але тепер хіміки виявили нові сполуки на основі марганцю, які, за припущенням дослідників, вирішать всі проблеми. Це більш безпечний у виробництві, набагато більш стійкий в експлуатації і найбільш екологічно чистий синій пігмент, ніж будь-який інший з відомих на сьогодні людству. Він може експлуатуватися при дуже високих температурах і не розчинятися навіть після тижня в кислотній ванні.

"Це було випадковим відкриттям," розповідає Мас Сабраманян, професор хімії Орегонського університету. "Ми досліджували сегнетоелектричні і феромагнітні властивості окису марганцю. Наше дослідження не мало ніякого відношення до пошуку пігменту."

Дослідники кажуть, що нешкідливий окис марганцю перетворився на яскраву синю сполуку при температурі за 1 200 º С, що й забезпечило йому стійкість при високих температурах і в кислотному середовищі. Крім того, не останнє значення має екологічна нешкідливість нового пігменту, дешевизна виробництва та доступність сировини.

Схема перетворення окис марганцю на яскраво-синю сполуку. Фото взято з сайту patent.ucoz.ru
Схема перетворення окис марганцю на яскраво-синю сполуку. Фото взято з сайту patent.ucoz.ru

"З того часу, як стародавні єгиптяни відкрили перші сині барвники, пігментна промисловість намагалася вирішити проблему безпеки, токсичності та стійкості," говорить Сабраманян.

Вчені розповідають, що нова сполука характеризується надзвичайно інтенсивним та яскравим синім забарвленням. Вони припускають, що це відкриття можна буде використовувати всюди: в струменевих принтерах, автомобілебудівній галузі, живописі або для виготовлення фарб для побутового використання чи ремонтних робіт.

"Багато найцікавіших відкриттів дійсно не плануються, ми бачимо це з історії," – підсумував Сабраманян.

Джерело patent.ucoz.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.