Американці знайшли ген співчуття Автор: Вікторія · Опубліковано: 17.11.2009 16:27 · Розділ: Цікаві факти

Американські вчені знайшли генетичні варіації, які знижують людську здатність розуміти емоції та переживання інших людей, що перешкоджає проявам співчуття.

Співчуття є одним з ключових елементів повсякденного соціального спілкування людей. Важливу роль у цьому процесі вчені відводять гормону окситоцину, який, як тепер відомо з низки попередніх досліджень, змушує людей довіряти стороннім.

Крім того, вченим вдалося виявити зв'язок варіацій в гені, який кодує рецептор цього гормону, з таким захворюванням, як аутизм, що характеризується порушенням здібностей людини брати участь у соціальній взаємодії.

Здатність людей співчувати передається спадково. Фото взяте з сайту divavillage.com
Здатність людей співчувати передається спадково. Фото взяте з сайту divavillage.com

Тепер вчені з Орегонського університету під керівництвом Саріни Родрігес вивчили зв'язок варіацій в цьому гені у здорових людей з їх здатністю визначати емоційний стан людей. У своїй роботі з 192 добровольцями з числа студентів дослідники використовували так званий тест на читання думок або емоцій за виразом очей. Під час цього учасникам пропонується до перегляду відео на якому надвеликим планом представлено вираз очей людини, тоді як інші частини обличчя залишаються за кадром.

Під час перегляду кожного ролика вчені пропонують добровольцям вибрати один з чотирьох варіантів слів, що описують емоції. Необхідно вибрати слово, яке, на думку учасника експерименту, найкращим чином визначає вираз очей на екрані. В ході попередніх досліджень було показано, що люди, які страждають аутизмом, погано справляються з цим тестом.

Провівши генетичне дослідження кожного добровольця, вчені розділили їх на дві групи, члени яких мали одну з двох можливих варіацій гена рецептора окситоцину. Ця варіація полягає в заміні одного нуклеотиду - «букви» ДНК - на другий і називається поліморфізмом rs53576. Виявилося, що при проходженні тесту, люди з варіацією, яка містить «букву» G в гені, здійснюють в середньому на 23% менше помилок при визначенні настрою людей, ніж їхні колеги, що мають «букву» А в гені замість G.

При цьому вченим не вдалося виявити істотних відмінностей у соціальному оточенні учасників обох груп. Іншими словами, вченим вдалося показати, що виявлена ними різниця у здатності людей відчувати емоційний стан оточуючих визначається не вихованням чи негативним досвідом спілкування з іншими людьми, а генетичними варіаціями.

«Деякі з нас від природи мають здатність бути більш співчуваючими людьми, ніж інші», - прокоментувала висновки дослідження Родрігес.

Джерело webpressa.com


Інші новини розділу