У євреїв-ашкеназі виявлено "ген довголіття" Автор: Вікторія · Опубліковано: 16.11.2009 15:33 · Розділ: Цікаві факти

Американські вчені виявили у довгожителів з числа євреїв-ашкеназі (нащадки вихідців із середньовічної Німеччини і східно-європейських країн) підвищену активність ферменту теломерази, обумовлену відповідною мутацією гена. Теломераза відновлює теломери - фрагменти ДНК, розташовані на кінцях хромосом які виконують захисну функцію. При кожному діленні клітини кількість теломер зменшується. Коли їхня кількість стає нижче критичної, клітина втрачає здатність до поділу. Передбачається, що це явище лежить в основі старіння організму.

За відкриття і вивчення теломер та теломерази Елізабет Блекберн, Джек Шостак і Керол Грейдер в 2009 році були удостоєні Нобелівської премії в області медицини та фізіології.

У більшості клітин людського організму теломераза заблокована. Її активність спостерігається лише в стовбурових і статевих клітинах. Розблокування цього ферменту в інших (диференційованих) клітинах розглядається як потенційне "лікування від старості".

Хромосоми, в яких зеленим кольором показані теломери. Фото взято з сайту medportal.ru
Хромосоми, в яких зеленим кольором показані теломери. Фото взято з сайту medportal.ru

Дослідники з Медичного коледжу Альберта Ейнштейна зібрали для генетичного аналізу зразки крові 86 довгожителів-ашкеназі, які, незважаючи на свій середній вік, що становив 97 років, не мали серйозних проблем зі здоров'ям. Кров зібрали також у 175 їхніх нащадків і у 93 членів контрольної групи, в роду яких були люди із звичайною тривалістю життя.

Виявилося, що в довгожителів рівень теломерази і довжина теломер значно вища, ніж у членів контрольної групи. Причому ці особливості передаються спадково, тобто обумовлені певним варіантом ділянки гена, що відповідає за цей фермент.

Як розповіла керівник дослідження, Йосін Су (Yousin Suh), в даний час учені намагаються зрозуміти механізм, що відповідає за подовження теломери, і, можливо, розробити ліки, що підвищують активність цього ферменту з метою зменшити швидкість старіння.

Джерело medportal.ru


Інші новини розділу