Розроблено нову методику оцінки збереженості книг Автор: Вікторія · Опубліковано: 13.11.2009 11:36 · Розділ: Нові технології

Вчені з Коледжу при Лондонському Університеті (Великобританія) розробили тест, який допоможе встановити ступінь старіння паперу, що дасть можливість зберегти сотні старих книг та історичних документів, що вже розсипаються, для наступних поколінь.

Щоб оцінити ступінь збереженості книги, потрібно проаналізувати її запах. Для цього визначається рівень концентрації летких органічних речовин (ЛОВ), які виділяє папір в процесі старіння. Ідея створення подібного тесту прийшла дослідникам, під час спостереження за роботою зберігачів музеїв: вони завжди нюхають книги під час оцінки їхнього стану.

Новий тест базується на методі газової хроматографії/мас-спектрометрії: спеціальний вакуумний прилад (мас-спектрометр) «обнюхує» книгу, не пошкоджуючи при цьому папір, і виділяє з запаху органічні леткі речовини. Склад суміші ЛОВ залежить від первісного хімічного складу паперової основи, нанесених на неї речовин і палітурки.

Старі книги, як і люди похилого віку, потребують догляду, турботи, уваги. Фото взято з с айту infan.ru
Старі книги, як і люди похилого віку, потребують догляду, турботи, уваги. Фото взято з с айту infan.ru

У ході випробування методики вчені перевірили 72 історичні документи, що датуються XIX-XX століттями; деякі з них були придбані на онлайн-аукціоні eBay. Аналіз їх запахів дозволив із сотень сумішей ідентифікувати п'ятнадцять сполук, які служать надійними маркерами старіння паперу. Вимірювання концентрації цих речовин дозволяє створити унікальний «відбиток» стану кожного документа.

Дослідники кажуть, що їх розробка допоможе музеям та бібліотекам вчасно виявляти книги і документи, які більше за інших потребують негайного захисту від старіння. Таким чином вдасться зберегти для нащадків архіви, що мають велику цінність. Крім того, як відзначають вчені, технологію можна застосовувати при роботі не тільки з книжками, а й з іншими історичними артефактами.

Джерело infan.ru


Інші новини розділу

 • Цікаві факти про компресор

  Цікаві факти про компресор · Jane Holiday · 19.05.2017 12:02

  Компресор – це енергетична машина чи пристрій для підвищення тиску (стискання) та переміщення газоподібних речовин. «Батьком» компресора був насос, він винайдений тисячу років тому. Зараз вони використовуються в найрізноманітніших галузях промисловості.


 • Стиснене повітря - новий спосіб збереження енергії

  Стиснене повітря - новий спосіб збереження енергії · kseniya_www · 15.04.2017 21:14

  Канадська компанія Hydrostor розробила нову систему зберігання енергії на основі стисненого повітря, яка дешевша літій-іонних акумуляторних батарей, а також не використовує природний газ, як це роблять інші системи такого типу.


 • 2017: найочікуваніші гаджети

  2017: найочікуваніші гаджети · Anastasia · 16.01.2017 10:19

  Минулий рік не відзначився революційними новинками у сфері широкого вжитку. Прозорі чи гнучкі смартфони не з’явилися на ринку, а гаджети, які працюють за допомогою безпровідної зарядки акумулятора, без сумніву потрібно вдосконалювати. Також відкритим залишається питання про заряд звичних акумуляторів, які при інтенсивному використанні смартфону працюють не більше одного дня. До вашої уваги підбірка апаратів, які будуть конкурувати на ринку і зацікавлять суспільство у 2017.


 • Найкращі технологічні новинки 2016

  Найкращі технологічні новинки 2016 · Anastasia · 09.01.2017 13:35

  Минулий рік видався багатим на техно-новинки в сфері віртуальної реальності та використання дронів. Не менш важливим є представлення концепту «сонячного даху», що у майбутньому дасть можливість позбавитися електроенергії. Інтенсивність розвитку саме цих відгалужень зумовлена в першу чергу потребою людства у збереженні екологічної системи нашої планети.


 • Як вибрати праску?

  Як вибрати праску? · Anastasia · 04.01.2017 17:06

  Вдома ми користуємося багатьма гаджетами, які спрощують нам життя і допомагають виглядати на всі сто. Тому при виборі праски для домашнього вжитку ще в магазині слід звертати увагу на такі дрібниці як поверхня, якість ручки та допоміжні деталі. Далі декілька корисних порад, щоб обрати найоптимальніший варіант за співвідношенням ціна - якість.