Археологи виявили скелет предка чотириногих динозаврів Автор: Lesly · Опубліковано: 12.11.2009 17:48 · Розділ: Цікаві факти

В Південній Африці виявлено гарно збережений скелет раніше невідомого травоїдного динозавра, якого вже назвали Aardonyx celestae (що в перекладі означає земляний кіготь). Як повідомили дослідники, цей викопний екземпляр заповнить прогалину між відомими ранніми двоногими динозаврами, та тими, що ходили на чотирьох в більш пізній період.

Після реконструкції викопних кісток, перед дослідниками постав майже двометровий вегетаріанець, довжина тіла якого сягала 7 метрів, а вага - до півтони, з міцними задніми ногами і короткими та товстими передніми кінцівками, що "виросли" в процесі еволюції. А ходила ця істота по землі, за словами дослідників, близько 200 мільйонів років тому.

Д-р Адам Йетс (Dr Adam Yates), експерт з Йоганнесбурзького університету та керівник команди, яка виявила в північній частині південно-африканської провінції Фрі Стейт останки динозавра, розповів: "Ця знахідка має надзвичайно велике значення, оскільки ми змогли зрозуміти як динозаври розвивалися. Aardonyx, ймовірно, ходив на задніх кінцівках, але час від часу міг спиратися і на передні". Крім того, форма передпліччя та кисті "рук" давала можливість, наприклад, притягувати гілки дерев.

Виявлено проміжну ланку: на малюнку зображено новий вид динозаврів, а також позначено кістки, виявлені археологами.
Виявлено проміжну ланку: на малюнку зображено новий вид динозаврів, а також позначено кістки, виявлені археологами.

"Ми знайшли підтвердження, що чотириногі динозаври з’явилися на землі значно раніше ніж вважалося", - підсумував Йетс.

Палеобіолог із Університету Західного Іллінойсу, доктор Метью Бонан сказав, що, хоча попередні відкриття дали вченим уявлення про те, що динозаври розвивалися від двоногих форм до чотириногих, цей останній екземпляр уособлює собою перехідну ланку від ранніх до більш пізніх форм. "Хотьба на чотирьох кінцівках дала можливість тваринам "нести" більше ваги, а величезні розміри часто виявлялися єдиним захистом від гострозубих хижаків", - додав він.

Д-р Адам Йетс, який очолював дослідницьку групу, демонструє кістки нового динозавра на прес-конференції в Йоганнесбурзі
Д-р Адам Йетс, який очолював дослідницьку групу, демонструє кістки нового динозавра на прес-конференції в Йоганнесбурзі

Відкриття нового виду було зроблене ще в 2006 році аспірантом Марком Блекбіердом, що проводив розкопки в двох регіонах центральної частини Південної Африки. В перший день розкопок було виявлено кістку, що за розмірами значно перевищувала кістки динозаврів, які часто виявляють в цій частині світу. "Ми знали, що натрапили на щось нове, щось дуже, дуже цікаве", - сказав Йетс.

Згодом було виявлено інші кістки, кожну з яких дослідники ретельно вивчали та намагалися впорядкувати. Особливо важливим було те, що вціліла значна частина черепа, що дало можливість досить точно відтворити зовнішній вигляд древньої рептилії.

Джерело: dailymail.co.uk


Інші новини розділу