Температура праокеанів була нижчою ніж вважалося Автор: Вікторія · Опубліковано: 12.11.2009 15:53 · Розділ: Екологія

Вчені запропонували новий метод оцінки температури води в океанах молодої Землі. Згідно з їх результатами, температура води 3,4 мільярда років тому була значно нижчою, ніж вважалося. А в прохолодних океанах могло існувати значно більше форм життя, ніж в гарячих.

Прямих методів оцінки температури стародавніх океанів не існує. Стандартна технологія передбачає оцінку ізотопного складу кисню в крем'янистих сланцях. І всі попередні дослідження гірських порід віком 3,5-3,4 мільярда років проводилися саме на основі цього методу, в результаті чого вчені прийшли до висновку, що в Архейську епоху, температура океану була не нижчою 55 градусів за Цельсієм, хоча, могла досягати і 85 градусів. Зрозуміло, що якщо температура води була настільки близькою до точки кипіння, то тільки екстремофіли (як от мікроорганізми, що населяють океанічні гідротермальні джерела або гейзери) могли пристосуватися до таких умов проживання.

Ділянка в Південній Африці, де вчені відбирали зразки сланців. Фото взято з сайту stanford.edu
Ділянка в Південній Африці, де вчені відбирали зразки сланців. Фото взято з сайту stanford.edu

Однак, такий спосіб визначення температури стародавніх океанів піддається критиці з причини того, що атмосфера молодої Землі значно відрізнялася за складом від сучасної атмосфери. Тому, цього разу, дослідники, поряд з ізотопами кисню, оцінювали вміст у сланцях важкого ізотопу водню - дейтерію. Цей параметр залишається відносно постійним в широкому діапазоні температур.

Така подвійна оцінка дозволила вченим зробити висновок, що температура в земних океанах 3,42 мільярда років тому (такий вік вивчених науковцями сланців) становила близько 40 градусів Цельсія. Якщо ці дані підтвердяться, то вченим, можливо, доведеться переглянути своє бачення ранніх етапів еволюції.

Це дослідження викликало стриману реакцію колег. З одного боку, вчені визнають, що її результати є дуже цікавими. З іншого боку, багато фахівців вказують на необхідність додаткових перевірок нових висновків. Самі ж дослідники вже заявили, що мають намір повторити вимірювання, використовуючи інші сланці.

Джерело knuj.org


Інші новини розділу