Продемонстровано перспективну методику створення тривимірних зображень клітин Автор: Вікторія · Опубліковано: 12.11.2009 11:16 · Розділ: Наука

Дві наукові групи, що представляють США та Францію, отримали високоякісні зображення клітин, охолоджених до -170 ˚ C, методом рентгенівської дифракційної мікроскопії.

Максимальна роздільна здатність оптичної мікроскопії залежить від довжини хвилі використовуваного світла і вимірюється сотнями нанометрів; розглянути деталі будови клітин таким способом неможливо. Роздільна здатність електронних мікроскопів доходить до 3-5 нм, проте це не дає можливості вивчати біологічні зразки значної товщини.

Рентгенівська дифракційна мікроскопія дає можливість «просвічувати» клітини наскрізь і пропонує роздільну здатність до 10 нм. При проведенні досліджень таким методом ПЗС-датчик фіксує дифракційну картину, яка утворюється в результаті опромінення зразка, а спеціальна комп'ютерна програма на підставі цих даних реконструює зображення. На жаль, рентгенівське випромінювання має руйнівний вплив на клітини; для того щоб обійти цю перешкоду, фахівці використовували ліофілізовані (заморожені і висушені у вакуумній камері) екземпляри. Зрозуміло, що такі зразки вже не можуть повністю відповідати живим клітинам.

Дифракційна картина, яка утворюється при опроміненні бактерії D. radiodurans. Фото взято з сайту physicsworld.com
Дифракційна картина, яка утворюється при опроміненні бактерії D. radiodurans. Фото взято з сайту physicsworld.com

Тому дослідники відмовилися від цього способу і в своїх експериментах швидко заморожували зразки, розміщуючи їх в рідкому етані. Американські вчені використовували м'яке рентгенівське випромінювання з енергією фотонів 520 еВ для отримання зображень дріжджових клітин; їхні європейські колеги підняли енергію випромінювання до 8 кеВ і досліджували клітини бактерій Deinococcus radiodurans, які відомі своєю високою радіаційної стійкістю. В обох випадках роздільна здатність сягала 25-50 нм.

Така технологія прекрасно підходить для створення тривимірних зображень: оскільки заморожена клітина витримує тривалий радіаційний вплив, її можна поступово обертати і «знімати» з різних кутів. Учені вже приступили до розробки автоматизованої системи, яка, як припускається, буде генерувати тривимірне зображення досліджуваного об'єкта за кілька хвилин.

Джерело infan.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.