Поліція буде виявляти терористів по запаху Автор: Вікторія · Опубліковано: 09.11.2009 11:14 · Розділ: Цікаві факти

Доведено, що багато тварин здатні відчувати запах страху, який видає потенційну жертву. Реакція на небезпеку у формі зміни біохімічного складу організму не обійшла і людей. Подібною властивістю людського організму вирішили скористатися британські вчені, які розробляють пристрій, що допоможе у великому скупченні народу ідентифікувати людину, від якої виходить запах страху. Подібний метод, за словами британських фахівців, буде особливо ефективний при виявленні терористів і контрабандистів. Важливо й те, що детектор страху дозволить виявляти зловмисника до фактичного здійснення злочину.

Ідея створення такого пристрою виникла у вчених після того, як вони досліджували біохімічні зміни в організмі 20 починаючих парашутистів відразу після першого в їхньому житті стрибка. З одягу молодих людей був виділений секрет потових залоз і розкладений до рівня феромонів. Після одержання основних складових запаху, що виділяється людським тілом в момент сильного хвилювання, біохіміки протестували гіпотезу про існування запаху страху на 150 добровольцях. Учасникам експерименту було запропоновано понюхати близько десяти тест-смужок з нанесеними на них запахами, серед яких були як зразки запаху людей, які не переживали стресу, так і зразки, синтезовані з одягу парашутистів. При цьому, запаху, як такого, зразки не містили, вони відрізнялися лише за своєю біохімічною структурою.

У той час як добровольці знайомилися із запропонованими зразками, вчені фіксували реакцію їхнього мозку. Томограма показала, що, коли вони підносили до носа смужку із запахом парашутистів, реакція мозку змінювалася - активізувалася ділянка, відповідальна за почуття страху й інстинкт самозбереження. На думку експертів, така реакція закладена в нас еволюцією. Відчуваючи запах страху від собі подібних, стародавня людина починала готуватися до можливого нападу, і її мозок перебудовувався на режим захисту. Таким чином люди сигналізували своїм родичам про небезпеку.

Перевівши нейронні імпульси, що виникають при відчутті запаху страху, на мову сенсорних систем, розробники сподіваються створити систему безпеки, яка буде не тільки розпізнавати запах страху, але й зможе виявляти його носія в натовпі. Крім того, автори розробки сподіваються розділити запах страху на конкретні різновиди, починаючи від запаху страху смерті, що зустрічається у терористів-смертників, і закінчуючи страхом бути спійманим, характерним для контрабандистів і злодіїв.

Однак на цьому потенціал відкриття не вичерпується. Відтворення запаху страху в лабораторних умовах зможе стати потужною зброєю в біохімічній війні. На відміну від біологічної зброї, контролювати точкове поширення якого вкрай складно і яке, не роблячи різниці, убиває не тільки противника, а й тих, хто цю зброю створив, застосування феромонів страху буде діяти на психологічному рівні, вселяючи сильний страх в ряди противника. При цьому запах не є вірусом: він абсолютно нешкідливий для здоров'я, довільно не поширюється і не несе в собі загрозу пандемії.

Керівник проекту, професор Тонг Сан зазначила, що перші детектори страху з'являться протягом найближчих двох років. Поки вчені не розголошують всіх подробиць детекторів, однак відзначають, що система буде складатися з двох датчиків - лазерного і оптоволоконного. «Подібні детектори будуть значно удосконалені шляхом додавання в них детекторів, що визначають вік, стать і расу людини, яка пахне страхом, - заявила Тонг Сан. - Таким чином, орієнтування на передбачуваного злочинця буде досить точним і допоможе легко виявити зловмисника. Проект з розробки сенсорних систем розпізнавання запаху страху проводиться на базі Лондонського університету протягом останніх півтора років, і ми думаємо, що його успішного завершення можна очікувати найближчим часом».

Детектор британських дослідників настільки зацікавив силовиків, що грант на його подальшу розробку, апробацію та впровадження виділило Міністерство внутрішніх справ. За словами вчених, найближчим заходом, на якому буде випробувана система, стане Олімпіада 2012 року.

Криміналісти відзначають, що запах людини глибоко індивідуальний і є його хімічним «підписом». Він легко проникає в одяг, взуття і може зберігатися протягом декількох років. Однак розпізнавання таких запахів експерти поки довіряють не технічним пристроям, а біодетекторам - спеціально навченим собакам. За здатності розпізнавати запахи нюх собак перевершує нюх людини приблизно в 800 тис. разів.

Джерело rin.ru


Інші новини розділу