Вчені пов'язали Велике вимирання видів з утворенням вогняних вугільних «фонтанів» Автор: Вікторія · Опубліковано: 09.11.2009 10:41 · Розділ: Наука

Двоє геологів зі Стенфордського університету (США) висунули оригінальну гіпотезу, яка пояснює різке підвищення концентрації діоксиду вуглецю в атмосфері Землі на межі пермського та тріасового періодів. Масове вимирання почалося близько 250 мільйонів років тому і тривало кілька мільйонів років; за цей катастрофічний період розвитку Землі було знищено 70% всіх видів, що жили на суші, і 95% морських мешканців.

Багато фахівців називають однією з основних причин вимирання досить швидке, що тривало «всього» кілька тисяч років, нагрівання магмою покладів кам'яного вугілля і супутнє виділення вуглекислого газу в атмосферу. Величезні обсяги вільного CO2 повинні були, як вважається, викликати різкі зміни клімату та збільшення кислотності води в океані.

Автори нової гіпотези припускають, що процес вивільнення діоксиду вуглецю протікав ще швидше. На їхню думку, магма повинна була не просто нагрівати, а перетворювати вугілля у в'язку масу, яка виділяла леткі речовини. Така суміш магми з вугіллям за в'язкістю нагадували андезит або дацит, але мала значно нижчу густину, внаслідок чого відразу ж піднімалася до поверхні. При контакті з киснем у повітрі суміш згорала, виділяючи значні обсяги CO2. «Ймовірно, це виглядало таким собі величезним вогненним фонтаном, оточеним стовпами диму, - припускає один з авторів гіпотези Норман Сліп (Norman Sleep). - Земля покривалася шаром вугільної смоли, шматочків вугілля і базальту».

Масове пермсько-тріасове вимирання. Фото взяте з сайту compulenta.ru
Масове пермсько-тріасове вимирання. Фото взяте з сайту compulenta.ru

Виділення пилу в стратосферу повинно було привести до похолодання, однак пил швидко осідав, а під впливом парникового ефекту похолодання змінювалося потеплінням. Різкі коливання клімату могли повторитися ще декілька разів, що створювало вкрай несприятливі умови проживання.

За словами професора Лі Кампа (Lee Kump) з Університету штату Пенсільванія (США), описаний сценарій здається йому можливим, але малоймовірним. Основну проблему вчений бачить у тому, що при такому розвитку подій магма повинна була дуже швидко - за кілька років - «підпалювати» відразу кілька вугільних пластів. Дані практичних досліджень говорять про те, що проникнення магми в породу могло затягуватися на кілька тисяч років.

Джерело novoteka.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.