На дні Світового океану розпочалися масштабні зміни Автор: Вікторія · Опубліковано: 05.11.2009 11:57 · Розділ: Екологія

Американські вчені під керівництвом доктора Сміта (К. L. Smith) з Інституту підводних досліджень в затоці Монтерей (Каліфорнія) поставили перед собою завдання з'ясувати, як впливають кліматичні зміни, що відбуваються у верхніх шарах океану, на донні екосистеми. Стан глибоководних екосистем і різноманітність видів, які там живуть, залежить від кількості та складу органіки, яка туди потрапляє.

Вчені проводили дослідження в північній частині Атлантичного і північній частині Тихого океану на відносно значних глибинах - більше 4 кілометрів. Світло туди не потрапляє ніколи, а харчуються всі члени екосистеми за рахунок один одного або того, що осідає з верхніх шарів, - фітопланктону, зоопланктону або хижаків.

За словами вчених, на глибину в тому чи іншому вигляді потрапляє всього 5% від первинної продукції, яку виробив фітопланктон. І донні екосистеми націлені на повну і беззастережну переробку цих відсотків. Тому, пояснюють вчені, будь-який дисбаланс в надходженні органіки серйозно змінює придонні "спільноти".

"Останні 40 років температура верхніх шарів Світового океану підвищується. Це призводить до того, що формуються шари води, які все повільніше перемішуються. Тому верхні шари, збагачені поживними речовинами, просто не потрапляють на глибину", - говорить доктор Сміт. Вчені вважають, що саме через це "розшарування" в глибоководних спільнотах поширилися риби з родини макрусових.

У північній частині Тихого океану величезні представники цієї родини - Coryphaenoides armatus і С. yaquinae рідко полюють на інших риб, а частіше харчуються мертвими організмами. Мабуть, ізоляція шарів привела до загибелі багатьох водних мешканців (такі умови небезпечні і дефіцитом кисню, підкреслили дослідники), тому й розплодилися детритофаги - риби, що живляться мертвими організмами. За даними океанологів, за 15 років - з 1989 по 2004 рік чисельність макрусових подвоїлася.

Серйозні зміни торкнулися і морських їжаків та морських огірків. Їх чисельність у північній частині океану після 2001 року різко збільшилася. Одним з наслідків такого різкого зростання стало те, що їх розміри почали зменшуватися.

Вчені підкреслили, що у них ще немає відповіді на безліч питань. По-перше, точно не відомо, як саме відреагував фітопланктон на підвищення температури океану. Друге питання - чи не збільшився через ізоляцію рН глибоководних шарів і як це вплинуло на екосистеми. Але навіть і на перший погляд зрозуміло, що на глибині відбуваються масштабні зміни, пов'язані з приповерхневими процесами, говорять спеціалісти.

Джерело newsland.ru


Інші новини розділу