На карті нашої планети з'явиться ще один океан Автор: Lesly · Опубліковано: 03.11.2009 14:28 · Розділ: Цікаві факти

В результаті дослідження, проведеного міжнародною групою вчених, було підтверджено теорію про те, що розлом в ефіопській пустелі довжиною 56 кілометрів, може призвести до утворення нового океану. Тріщина в земній корі, ширина якої місцями досягає 6 метрів, була відкрита в 2005 році. Вже тоді деякі геологи припускали, що вона може змінити карту землі, однак це припущення було спірним, оскільки у вчених було недостатньо інформації про це явище.

Тепер, провівши комплексне вивчення тріщини в пустелі, дослідники прийшли до висновку, що процеси, які спричинили виникнення розлому ідентичні тим, що відбуваються на дні океанів, де в майбутньому з’являються моря. Аналогічні процеси, наприклад, повільно розчленовують Червоне море.

З допомогу нових сейсмічних даних, отриманих починаючи з 2005 року, дослідники реконструювали весь процес утворення величезного розлому, який утворився за лічені дні. При цьому, спочатку спостерігалося виверження вулкану, потім магма, проштовхуючись через розлом, буквально розривала його в обох напрямках.

Відомо, що підводні гори утворюються внаслідок аналогічних вторгнень магми в розломи на морському дні, однак цього разу вчені вперше зіткнулися з тим, що такі величезні тріщини в земній корі можуть утворитися за надзвичайно короткий проміжок часу.

Дослідники прийшли до висновку, що границі активних вулканів, які межують з краями океанічних тектонічних можуть раптово розколюватися на величезні частини, всупереч загальноприйнятій думці, про те, що вони розколюються на маленькі шматочки. А такі раптові масштабні зрушення, за словами Сінді Ебінгер, професора природознавчих наук, з Університету Рочестера (Нью-Йорк, США), становлять набагато більш серйозну небезпеку, для населення, що проживає неподалік від розломів.

"Метою цього дослідження було встановити, чи те, що відбувається в Ефіопії має щось спільне з процесами, які відбуваються на дні океанів, куди ми практично не маємо доступу. Завдяки безпрецедентній співпраці вчених з різних країн світу, нам вдалося встановити, що ці процеси дійсно аналогічні", - підсумувала Ебінгер.

Джерело: current.com


Інші новини розділу