Нейрони здатні спілкуватися без посередників Автор: Lesly · Опубліковано: 02.11.2009 10:15 · Розділ: Наука

Дослідники з Університету м. Сегед (Угорщина) з'ясували, що вставні нейрони певного типу здатні впливати на клітини, які не утворюють синаптичного зв'язку з ними. Раніше вважалося, що "спілкування" між клітинами можливе лише з допомогою синапсів (особливих структур, що забезпечують передачу нервових імпульсів від нервових волокон до будь-якої іншої нервової клітини чи волокна).

Вставні нейрони, які на зображенні позначені червоним, здатні передавати сигнали без допомоги синапсів. Фото взяте з сайту рhotos.сom
Вставні нейрони, які на зображенні позначені червоним, здатні передавати сигнали без допомоги синапсів. Фото взяте з сайту рhotos.сom

В ході попередніх досліджень було встановлено, що вставні нейрони здатні пригнічувати діяльність інших клітин, використовуючи гамма-аміноолійну кислоту (ГАОК) в якості передавача нервових імпульсів між нервовими клітинами. Найчастіше ГАОК передається через синапси, але нещодавно було продемонстровано, що ця речовина здатна проникати в міжклітинний простір і впливати на навколишні клітини. Однак, тоді вчені прийшли до висновку, що дії одного нейрона для вивільнення достатнього об’єму ГАОК недостатньо.

Вивчивши мозкову тканину людини і миші з допомогою оптичного та електронного мікроскопів, дослідники встановили, що вставні нейрони містять велику кількість незвичайних гіллястих клітинних відростків – аксонів, на поверхні яких розташовано багато точок виділення ГАОК. При цьому, як інформують науковці, з 50 таких точок, тільки 11 виявилися синапсами. В результаті експериментів, вчені прийшли до висновку, що один вставний нейрон здатен пригнічувати активність сусідніх клітин, не пов’язаних з ним синаптично, самостійно виділяючи необхідну кількість ГАОК.

Також, у вставних нейронів було виявлено рецептори, які здатні вловлювати найменші коливання концентрації ГАОК, а це свідчить про можливість передачі сигналів від одного такого нейрона іншому. Більш того, ці рецептори здатні відчувати зміни концентрації нейростероїдів - молекул, що синтезуються мозком і які безпосередньо пов'язані з тривогою та депресією. Саме завдяки цьому нейростероїди можуть впливати на активність вставних нейронів.

Джерело: webplus.info


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.