Як птахи орієнтуються в просторі? Суперечки тривають Автор: Вікторія · Опубліковано: 30.10.2009 16:32 · Розділ: Природа

Дослідники з'ясували місце розташування структур, за допомогою яких птахи орієнтуються в магнітному полі Землі.

Перелітні птахи знаходять дорогу, орієнтуючись на магнітне поле Землі. Незважаючи на тривалі дослідження, вчені до цього моменту не змогли прийти до єдиної думки щодо механізму роботи пташиного "компаса" і його місця знаходження. Дві найбільш популярні гіпотези припускають, що органи, які "відчувають" магнітне поле, знаходяться або в дзьобі птахів, або в очах.

Згідно з першою версією, "компасом" є магніторецептори, що містять гранули заліза. Інформація від цих рецепторів передається в мозок з допомогою трійчастого нерва. Другий варіант передбачає, що за сприйняття магнітного поля відповідальні світлочутливі клітини в очах птахів, які передають сигнал в область мозку під назвою кластер N.

Для перевірки, яка з цих версій є правомірною, вчені вирішили пошкодити у птахів один зі шляхів передачі і сприйняття інформації про магнітне поле. Як об'єкт експерименту дослідники вибрали малинівок. Перед початком досліду вчені переконалися, що усі птахи нормально орієнтуються як у природному магнітному полі Землі, так і в штучно створеному.

Потім в однієї частини птахів був частково перерізаний трійчастий нерв, а в іншої - пошкоджений кластер N. Повторні перевірки показали, що після операції орієнтацію втратили тільки птахи з другої групи.

Раніше вчені з університету Ілінойса та Франкфуртського університету імені Гете повідомляли, що ключову роль в здатності птахів відчувати магнітне поле Землі та розрізняти північ і південь відіграє токсична речовина - супероксид.

Джерело lenta.ru


Інші новини розділу