Царські придворні жили щасливим але коротким життям Автор: Вікторія · Опубліковано: 30.10.2009 15:35 · Розділ: Цікаві факти

Вчені провели повторне дослідження черепів з царського некрополя в шумерському місті Ур, виявленого в Іраці близько ста років тому. Аналіз кісток показав, що людські жертвоприношення під час похорону знаті проводилися в набагато жорсткіший спосіб, ніж вважалося раніше. Як вважали фахівці до цього моменту, палацові слуги, які брали участь у похованні особи царського походження, випивали отруту. Після смерті вони супроводжували свого пана чи пані в загробний світ. Однак тепер археологи з'ясували, що їх доля складалася інакше: слуг убивали ударом гострого предмету по голові.

Археологи з Пенсільванського університету прийшли до такого висновку після вперше проведеного сканування двох черепів з некрополя. Вік останків досягає 4,5 тис. років. Царський некрополь в Урі вчені знайшли в 1920-х роках. До його складу входило 16 особливо великих і багатих поховань, де лежало безліч золотих виробів та інших коштовностей. У той час це відкриття стало справжньою сенсацією: воно свідчило про багатство і велич месопотамської цивілізації.

Після дослідження понад 2 тис. окремих поховань вчені прийшли до висновку, що в той час практика людських жертвоприношень була дуже поширеною. А членів царського двору - слуг, воїнів та інших людей іноді вбивали ще до смерті царя або цариці. Потім їх тіла ретельно готували до поховання: жінкам вдягали вишукані головні убори, а поряд з воїнами клали їхню зброю.

Англійський археолог Леонард Вуллі (Leonard Woolley, 1880-1960), який очолював розкопки некрополя і зікурату в Урі, вирішив, що "супутники" царських осіб самі спускалися в похоронні камери. Там вони випивали отруту, лягали і вмирали. Ця теорія з часом перетворилася на загальноприйняту думку.

Серед людських останків некрополя збереглося всього кілька черепів, але всі вони були розчавлені і перетворилися на купи уламків. Це відбулося вже після смерті людей: вага землі, що нагромаджувалася століттями просто розтиснула крихкі кістки. Тому первинні спроби відновити зовнішній вигляд черепів не увінчалися успіхом.

Повторне дослідження черепів було проведено в ході підготовки до виставки предметів матеріальної культури Ура в Музеї археології та антропології Пенсільванського університету. Річард Цетлер (Richard L. Zettler), хранитель музею і фахівець з археології Месопотамії, розповів, що дослідники провели сканування двох черепів, чоловіка і жінки. Вони отримали тривимірне зображення кожного фрагмента черепа і змогли віртуально зібрати осколки в єдине ціле.

Команду вчених очолювала Дженет Мондж (Janet M. Monge), антрополог з Пенсільванського університету. Дослідники скористалися методами судової медицини для визначення причини смерті цих людей. У черепі воїна антропологи виявили два круглих отвори, в голові жінки - один. Діаметр кожного отвору - близько 2,5 см. За словами Мондж, найважливішим відкриттям виявилося виявлення променеподібних тріщин, що розходяться від отворів. Такий «візерунок» міг з'явитися тільки в тому випадку, якщо людину вдарили чимось гострим ще за життя. Мондж припустила, що удар завдано якимось загостреним видом зброї або інструментом, а смерть після такої травми наступала миттєво.

Ритуальні вбивства, пов'язані зі смертю можновладних, практикувалися в багатьох давніх культурах. І це, за словами археологів, піднімає питання, чому люди, які знали про свою можливу участь, все одно вибирали життя при правителях.

«Це були справжні масові вбивства, і сьогодні нам важко таке зрозуміти. Але в той час служити правителю вважалося великою честю, та й жити при дворі було добре. Так що такий звичай можна назвати своєрідним компромісом - забезпечене, але коротке життя. Крім того, стародавні шумери могли не боятися потрапити в загробний світ», - зазначила Мондж.

У ході дослідження також з'ясувалося, що тіла деяких жертв нагрівали, висушували і обробляли ртутною сумішшю. Це приклад примітивної муміфікації, якому було далеко до аналогічних технологій в Єгипті. «Це робилося для того, щоб тіло не почало розкладатися під час тривалих похоронних церемоній», - зазначив Цетлер.

Джерело infox.ru


Інші новини розділу