Життя на Землі знищили вулкани Автор: Вікторія · Опубліковано: 29.10.2009 12:22 · Розділ: Екологія

Вулканічна активність, у результаті якої близько 460 мільйонів років сформувалися гори Апалачі, призвела до глобального потепління і подальшого різкого похолодання. Це знищило 2/3 всього живого на планеті, стверджують вчені. До такого висновку прийшла група дослідників під керівництвом Метью Сальцмана з Університету Огайо в США, аналізуючи ізотопний склад осадових порід, що відносяться до періоду формування цієї гірської системи.

Вчені вважають, що тривала інтенсивна вулканічна активність, що почалася на Землі приблизно 460 мільйонів років тому, призвела до величезного викиду в атмосферу парникових газів, в тому числі і СО2, концентрація якого в той час була в 20 разів вищою, ніж сьогодні. Це викликало сильний парниковий ефект, завдяки якому на Землі протягом 10 млн. років підтримувався теплий клімат.

Тепло сприяло активному вивітрюванню недавно утворених вулканічних порід, які в результаті кислотних дощів руйнувалися і осідали на дні морів і океанів у формі карбонатних відкладень. До того моменту, коли закінчилася вулканічна активність, викликана зіткненням тектонічних плит, процес вивітрювання активно продовжувався. В результаті, всього через 15 мільйонів років глобальне потепління клімату змінилося різким похолоданням - катастрофічним льодовиковим періодом, що знищив 2/3 теплолюбної флори і фауни тодішньої Землі.

"Як показує наша модель, вулкани, які виникли в результаті зіткнення літосферних плит і зникнення океану Япетус, що став прототипом сучасного Атлантичного океану, викидали велику кількість вуглецю в атмосферу. Разом з тим, Апалачі, в процесі свого формування, поглинали його з атмосфери за рахунок вивітрювання", - пояснив Сальцман.

Коли виверження різко припинилися 450 мільйонів років тому, вивітрювання порід гірської системи продовжилося, що і призвело до різкого падіння рівня СО2 в атмосфері і настання льодовикового періоду. Приблизно 445 мільйонів років тому масивний крижаний щит покрив Південний полюс, на якому перебувала частина суперконтинента Гондвана, що розколовся на сучасні материки Південної півкулі.

Для своєї моделі вчені використовували дані про вміст ізотопів - стронцію та неодіму - в осадових породах, а також вмісту вулканічного попелу в різних скельних породах. Ці дані дозволили вченим визначити час закінчення вулканічної активності, природу скельних порід і джерело осадових порід - вивітрювання гір Апалачі. "З'ясування деталей цього древнього масового вимирання допоможе нам зрозуміти, як зміна концентрації СО2 в атмосфері призводить до зміни клімату в даний час", - додав Сальцман.

Джерело tayra.ucoz.ru


Інші новини розділу