Розроблено новий спосіб регуляції чисельності мурах Автор: Вікторія · Опубліковано: 29.10.2009 09:41 · Розділ: Природа

Фахівці з Каліфорнійського університету (США) синтезували хімічні речовини, які дозволяють мурашкам відрізняти представників своєї колонії від чужинців. Об'єктом дослідження стали аргентинські мурахи Linepithema humile. Батьківщиною цього виду є Південна Америка, проте вони швидко поширилися по території Австралії, Японії та США. Каліфорнійська популяція L. humile представляє реальну небезпеку як для місцевих видів мурах, так і для тих тварин, хто ними живиться.

У Південній Америці аргентинські мурахи (що досягають досить великих розмірів) з різних колоній ставляться один до одного вороже і ведуть нескінченну боротьбу за ресурси; цей природний процес і обмежує їх чисельність. Однак, на інших континентах суперництво між колоніями припиняється. На думку біологів, причиною цього є генетична схожість мурах: всіх "мурах-загарбників» прийнято вважати нащадками декількох особин, завезених на континент. «Дивно те, що в нових для них умовах ці мурахи сформували єдині величезні колонії, - говорить один з дослідників, Ніл Цуцуі (Neil Tsutsui). - Візьміть мурах з Сан-Дієго і помістіть поряд з ними їх родичів з Сан-Франциско - вони будуть вести себе так, ніби завжди один одного знали».

Вчені виділили й синтезували сім молекул хімічних речовин (довгих вуглеводневих ланцюжків з різною кількістю метальних груп), які викликають агресію у L. humile. Обробивши хімікатами робочих мурашок з однієї колонії, вони підсадили до них побратимів з тієї ж колонії і стали спостерігати за реакцією комах. «Нам вдалося зареєструвати численні прояви ворожості, укуси, - розповідає учасниця дослідження, Еллен ван Вілгенберг (Ellen van Wilgenburg). - Крім того, при підвищенні концентрації і змішуванні синтезованих речовин мурашки починали вести себе ще більш агресивно».

Вчені не беруться сказати, коли цей метод буде використовуватися для контролю чисельності популяції в природі. Проблема полягає в тому, що процес синтезу необхідних молекул надзвичайно витратний.

Джерело wwworld.ru


Інші новини розділу