Причини розвитку шизофренії встановлено Автор: Вікторія · Опубліковано: 27.10.2009 11:17 · Розділ: Наука

Психіатри та генетики з Великобританії, США і Фінляндії провели масштабне дослідження, в якому взяли участь більше шістдесяти фахівців і трохи менше 11 тисяч як здорових, так і хворих на шизофренію людей. В результаті було встановлено, що подвоєння однієї невеликої ділянки в 16-й хромосомі здатне збільшити ризик розвитку шизофренії у вісім разів.

Шизофренія, як визнають психіатри і нейробіологи, залишається одним із найскладніших захворювань. У діагностичних посібниках перераховані кілька десятків станів, які з тих чи інших причин можуть потрапляти в загальну категорію «шизофренія». Порушення свідомості й мови, галюцинації, марення, апатія, різкі зміни настрою - багато з цих симптомів можуть бути характерні і для інших розладів, тому навіть поставити діагноз - далеко не просте завдання.

А зрозуміти, чому мозок починає функціонувати в такому дивному і незвичному режимі, ще складніше. Вченим навіть поки не вдається однозначно перерахувати всі ті причини, які можуть спровокувати розвиток хвороби - наприклад, не все зрозуміло зі спадковістю і генетикою шизофренії. Наприклад, відомо, що якщо один з однояйцевих близнюків хворий на шизофренію, то шанси захворіти на цю недугу в другого дуже високі, але не досягають 100%. Люди, гени яких абсолютно однакові (однояйцеві близнюки розвиваються з тієї ж яйцеклітини), отримують щось у спадщину, але що?

ДНК хворих людей, як вдалося продемонструвати вченим, часто містить «зайві» гени. Це далеко не перше психічне захворювання, що викликається зайвим генетичним матеріалом. Три копії 21-ої хромосоми замість двох, наприклад, призводять до розвитку важкого вродженого захворювання, трисомії 21. Цей розлад, що приводить у тому числі і до втрати інтелекту (більш поширена назва - синдром Дауна, по імені англійського лікаря Джорджа Дауна) поряд з ідіотизмом, кретинізмом і дебілізмом відомий не тільки медикам.

Однак у випадку із шизофренією генетичні відмінності виявилися не настільки разючі. Замість повтору всієї хромосоми цілком (нагадаємо, що ДНК розподілена між 23 хромосомами і кожна клітина несе по два комплекти), йдеться про повторення невеликої ділянки з кодовим позначенням 16p11.2. Судячи з його довжини, там може знаходиться не так вже й багато генів, і тепер завданням вчених є з'ясувати те, за що саме відповідає 16p11.2. Треба відзначити, що деякі припущення про роль 16p11.2 вже існують. Зокрема, дослідники звертають увагу на те, що медична генетика вже стикалася з цією ділянкою. Щоправда, тоді мова йшла не про шизофренію, а про аутизм, і не про повторення, а про відсутність цього фрагмента.

Шейн Маккарті, одна з дослідників, говорить, що ділянка 16p11.2 може нести якісь важливі для діяльності мозку гени, і як надлишок, так і недолік цих генів згубно позначається на мозку, який розвивається. Якщо врахувати ту обставину, що нещодавно було знайдено ген, рівень активності якого прямо визначав структуру кори головного мозку, то це припущення виглядає цілком правдоподібним.

І надлишок генів у певних випадках нітрохи не кращий за їх нестачу. У вчених поки що не має відповідей на запитання, порушення в роботі яких саме генів, яким саме чином і в який момент призводять до збільшення ризику захворювання на шизофренію. Однак дослідники тепер знають, де шукати відповіді на свої запитання - поряд з 16p11.2 вони виявили ще три підозрілі ділянки хромосоми.

Джерело gzt.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.