50 мільйонів років тому в Арктиці росли пальми Автор: Вікторія · Опубліковано: 27.10.2009 10:36 · Розділ: Екологія

50 млн. років тому на Землі був короткий період, коли в Арктиці, де на той час не було льоду, росли пальми, дуби і горіхові дерева. Це зайвий раз доводить, як зазначають дослідники, що існують ще дуже великі прогалини в науковому розумінні сучасної зміни клімату.

«Арктика тоді була дуже схожа на Флориду: та ж рослинність і клімат», - розповів професор Аппі Слуіджс з Університету Утрехта (Нідерланди), підбиваючи підсумки дослідженню, яке проводила міжнародна команда вчених. Вони брали зразки з морського дна на відстані 500 км від Північного полюса і виявили в них пилок пальм, хвойних, дубів, горіхів-пеканів та інших дерев.

Тоді в Арктиці настав жаркий період виключно через надлишок вуглекислого газу в атмосфері. Вулканічні виверження та численні геологічні перетворення привели до викиду в атмосферу величезної кількості двоокису вуглецю. «Виявлення пилку пальм свідчить, що в найхолодніший місяць температура в Арктиці була не меншою 8 градусів за Цельсієм», - додав професор.

За словами Слуіджа, сучасні спостереження за пальмами показують, що вони можуть довго існувати в темряві. Це підтверджує, що в Арктиці пальми могли виживати під час п'ятимісячної полярної ночі без денного світла. Втім, кажуть вчені, період потепління був недовгий і дерева швидко замерзли.

Раніше вважалося, що періоди потепління характеризувалися не настільки високою температурою. Знахідка йде врозріз із зробленими раніше комп'ютерними моделями для іншого «гарячого» періоду еоцену, який тривав 200-50 тис. років тому. Вчені тоді встановили, що температура в період несподіваного потепління не піднімалася вище нуля.

На думку вчених, факт росту пальм в Арктиці показує, що сучасна зміна клімату може призвести до абсолютно непередбачуваних наслідків. Враховуючи, що в наші дні гостро стоїть питання про численні викиди парникових газів в атмосферу, є привід замислитися, наскільки у зв'язку з цим зміниться клімат і рослинність різних районів Землі.

З 7 по 18 грудня в Копенгагені повинна пройти конференції ООН з клімату, на якій має бути вироблено нову угоду про скорочення викидів парникових газів в атмосферу. Нова угода має замінити Кіотський протокол, дія якого закінчується в 2012 році.

Джерело infox.ru


Інші новини розділу