Штучні яйця замінять курячі? Автор: Вікторія · Опубліковано: 26.10.2009 12:36 · Розділ: Цікаві факти

Шкаралупа звичайного курячого яйця, як відомо, тріскає при найменших ударах та тиску. Щоб вирішити цю проблему, Александр Тсеянь Лі (Alexander Tse-Yan Lee) з Гонконзької асоціації харчових технологій (HKFSTA) запропонував нескладний спосіб створення курячих яєць, які не розбиватимуться. На думку дослідника, сучасна наука здатна виправити допущену природою "помилку" і зробити яйця, якщо не досконалими, то близькими до ідеалу.

Перш за все Тсеянь Лі наголошує: щоб яйце було по-справжньому ударостійким, недостатньо зробити стійкою одну лише шкаралупу - необхідно подбати і про білок та жовток. А оскільки натуральний продукт не має необхідних властивостей, ефективніше їх відтворити штучно, скориставшись досягненнями хімії. Як загущувач Александр використав альгінову кислоту (E400), хоча відзначає, що для цього підійде і полікарбоксилатний стабілізатор, і карбоксиметилцелюлоза, і будь-який інший порошковий поліелектроліт. Головне - не переборщити з лецитиназою та фосфоліпазою.

Фото взяте з сайту membrana.ru
Фото взяте з сайту membrana.ru

В "компанії" з будь-яким з названих вище загущувачів добре проявили себе рідини на полігліколевій основі: вони забезпечили пастоподібну консистенцію продукту. Ще кілька хімічних сполук - і суміш досягла поживності природного жовтка. А щоб він став пружним, як гумовий м'ячик, вчений ввів до складу парафін і віск; для одержання жовтого забарвлення - хіноліновий барвник (C18H9NO8S2Na2). Жовток фактично готовий - залишилося лише залити його в спеціальну форму і дати застигнути.

Виготовити білок простіше, ніж жовток, тому що він на 86% складається з води, а протеїни, жири, вуглеводи та інші складові замінять розчинена в лугу карбоксиметилцелюлоза і карбід кальцію (за бажанням можна додати крохмаль). Настала черга об'єднання білка з жовтком. Як повідомляє Тсеянь Лі, на даному етапі потрібен "секретний" інгредієнт, який автор називає "чарівною водою" (про неї відомо лише те, що вона містить хлористий кальцій).

Ця "магічна" речовина наноситься на жовток шар за шаром, а в проміжках здійснюється стабілізація гідроколоїдами. Що ж до шкаралупи, то для її створення вчений рекомендує застосовувати тугоплавкий парафін і гіпс. Кінцева операція - вакуумне надання форми. Результатом є яйце, яке зовні практично не відрізняється від справжнього курячого, але з вражаючими властивостями. Воно витримує високі температури (до 53 Цельсія) та тиск (13,8 бар).

Вчений говорить, що поки на створення одного штучного яйця потрібно багато часу (до шести тижнів), та й сам процес є досить трудомістким і витратним, у тому числі в плані вартості інгредієнтів. Але ж це лише перші кроки на великому шляху до справді великої мети - ідеального яйця.

"Яйце, що не розбивається - це тільки початок. Так, зараз це важко й дорого, але при вдосконаленні технологій, при масовому виробництві - штучне яйце буде коштувати значно дешевше курячого. А в перспективі можна створити, наприклад, яйце, що відкривається, щоб споживач міг прямо біля прилавка перевірити його якість, - говорить учений. - Або ж зробити яйце, що складається з однієї лише шкаралупи, або ж, навпаки, без неї. Можливості безмежні. Уявіть собі яйце, в якому жовток і білок помінялися місцями або змішалися."

<strong>Галочкою помічено яйце, яке пережило падіння з 16-го поверху. Справа яйце, що падало з 12-го.</strong>
Галочкою помічено яйце, яке пережило падіння з 16-го поверху. Справа яйце, що падало з 12-го.

Ударостійкість штучного яйця - дійсно важлива властивість. Планета може заощадити сотні тисяч тонн картону і пластику, що затрачуються нині на виготовлення упаковки, а це тисячі тонн парникового CO2. Але навіть з такою упаковкою 3,81% усіх яєць, що постачаються птахофабриками в магазини, не дістаються цілими до холодильників покупців.

Тсеянь Лі нагадує, що дослідження в цьому напрямі набувають особливої актуальності у зв'язку з пташиним грипом, погіршенням загальної екологічної ситуації в світі, яка може призвести до того, що домашня птиця не зможе забезпечити людство яйцями в необхідному обсязі.

"Але і це ще не все, - уточнює новатор, - я сподіваюся, що мої дослідження поставлять крапку в одвічних дебатах "Що було раніше, яйце чи курка?". На мій погляд, у кінцевому рахунку людей буде цікавити, не те, що було раніше, а те, що буде пізніше".

Джерело membrana.ru


Інші новини розділу