Виявлено найбільш віддалене від Землі скупчення галактик Автор: Вікторія · Опубліковано: 23.10.2009 14:41 · Розділ: Цікаві факти

Фахівці з Національного інституту астрофізики (Італія), Брістольського університету (Велика Британія) та Інституту астрономії ім. Макса Планка (Німеччина) повідомили про реєстрацію скупчення галактик JKCS041, яке знаходиться на відстані близько 10,2 млрд. світлових років від Землі.

"Якщо врахувати, що скупчення утворюються дуже повільно, ця дистанція є чи не максимально можливою для об'єктів такого роду", - зауважує учасник дослідження Стефано Андреон (Stefano Andreon). Попередній "рекордсмен" - скупчення галактик XMMXCS J2215.9-1738, виявлене в 2006 році, - був віддалений від нашої планети на 9,2 млрд. світлових років.

Об'єкт JKCS041 зареєстровано три роки тому з допомогою інфрачервоних телескопів Об'єднаного Королівства; подальші спостереження, виконані з Канадсько-франко-гавайського телескопа і космічного телескопа НАСА "Спітцер", дозволили оцінити відстань, яка відділяє JKCS041 від Землі. Вчені, однак, не були впевнені в тому, що цей об'єкт належить до класу скупчень.

Науковці скористалися інформацією, переданою космічною рентгенівською обсерваторією НАСА "Чандра", щоб остаточно класифікувати JKCS041. Як показав аналіз характеристик зареєстрованого рентгенівського випромінювання, у просторі між галактичним скупченням знаходиться гарячий газ, а це означає, що процес формування JKCS041 вже завершився. Деякі фахівці також припускали, що об'єкт являє собою "накладення" кількох груп галактик, що вишикувалися вздовж лінії спостережень; вимірявши температуру і масу гарячого газу, дослідники виключили таку можливість.

Нарешті, відсутність центрального радіо-джерела переконало астрономів в тому, що виявлене рентгенівське випромінювання ніяк не пов'язане з розсіюванням фотонів реліктового випромінювання (космічне мікрохвильове випромінювання).

Джерело oko-planet.su


Інші новини розділу