Кіборг не вийде з-під контролю Автор: Вікторія · Опубліковано: 23.10.2009 15:30 · Розділ: Нові технології

Британські кібернетики з Університету Рідінга створили робота, керованого живими нервовими клітинами. Під їхнім керівництвом машина упевнено пересувається в просторі, об'їжджаючи перешкоди праворуч та ліворуч.

Ще в п'ятдесяті роки минулого століття в наукових колах з'явився новий термін - wetware, яким позначали молекулярні сполуки, здатні виконувати логічні операції. Фактично це були аналоги електронно-обчислювальних машин, але на відміну від них, вони володіли унікальними властивостями.

У 1988 році американський фантаст Рубі Рюкер використав неологізм "wetware" як заголовок до свого роману, після чого він отримав офіційну "прописку" як у повсякденному вжитку, так і в академічних текстах. Автор роману визначив його значення, як "організація клітин тіла і керування ними за допомогою кортикальних нейронів". Дослідники з центру Кібернетики Університету Рідінга вже багато років займаються проблемою створення симбіозу нервових клітин і електронних ланцюгів. У своїх дослідах вони пішли шляхом, відмінним від запропонованого Рюкером на сторінках фантастичного твору.

Спеціально культивовані нервові клітини (всього близько 300 тисяч) були поміщені на мульти-електродну сітку (MEA), шістдесят контактів якої перехоплювали електричні сигнали, що виникали всередині нейронів. Ця конструкція була вмонтована в робота і керувала ним.

Кожного разу, коли робот наближався до якого-небудь об'єкту, електроди отримували команди стимулювати розрядом нервові клітини. Після чого зчитувалася реакція у відповідь. Залежно від того, як нейрони виробляли сигнали, обирався напрям повороту і робот об'їжджав перешкоду праворуч або ліворуч. Вже перші спроби показали, що живі нервові клітини успішно справляються з роллю центру керування роботом, і під їх керівництвом механізм впевнено пересувається в просторі.

Спочатку в експериментах використовувалися нейрони щурів, але після вражаюче вдалих дослідів вчені мають намір замінити їх на людські. Співавтор дослідження, доктор біохімії, Бен Воллі, говорить про проведену роботу так: "Одним з найактуальніших питань сучасності, які стоять зараз перед ученими, є пояснення зв'язку між активністю окремих нейронів і комплексною поведінкою всієї вищої нервової системи.

"За допомогою наших дослідів ми отримуємо можливість оцінити загальну поведінку нервової тканини, а також вивчити реакцію кожного окремого нейрона. Дослідивши і проаналізувавши отримані результати, ми зможемо дати пояснення декільком фундаментальним загадкам неврології", - додав він. Серед кінцевих цілей дослідження називається, в першу чергу, пошук засобів для реабілітації людей, що отримали серйозні пошкодження головного мозку після інсульту, поранення, хвороб Паркінсона та Альцгеймера.

Розуміння процесів, які виникають між нейронами і посилення їх властивостей штучними засобами підвищать розумові здібності потерпілих і допоможуть їм орієнтуватися в просторі. Крім цього, вчені говорять про більш складні форми симбіозу машини і людини, які можуть з'явитися в майбутньому. Особлива увага приділяється роботам, в управлінні яких будуть задіяні нервові тканини людини. Дослідники впевнені, що властивості таких систем будуть істотно відрізнятися від звичайних електронних ланцюгів.

"Потенційні можливості комбінування живих нервових клітин і електронних схем виглядають дуже багатообіцяючими. Головним недоліком сучасних кремнієвих технологій, що лежать в основі виробництва всієї мікроелектроніки, є їх обмеженість. У той же час нейрони володіють абсолютно іншими якостями і властивостями. Що ж стосується будь-яких негативних наслідків розробки таких технологій, то говорити про них всерйоз не варто. Мова йде не про людський мозок, а всього лише про мізерні частини будівельного матеріалу для його створення. Припущення про те, що подібні досліди можуть вийти з-під контролю, перебувають за межею не тільки науки, але й фантастики" – прокоментував кандидат фізико-математичних наук, Віктор Селін.

Джерело pravda.ru


Інші новини розділу

 • Цікаві факти про компресор

  Цікаві факти про компресор · Jane Holiday · 19.05.2017 12:02

  Компресор – це енергетична машина чи пристрій для підвищення тиску (стискання) та переміщення газоподібних речовин. «Батьком» компресора був насос, він винайдений тисячу років тому. Зараз вони використовуються в найрізноманітніших галузях промисловості.


 • Стиснене повітря - новий спосіб збереження енергії

  Стиснене повітря - новий спосіб збереження енергії · kseniya_www · 15.04.2017 21:14

  Канадська компанія Hydrostor розробила нову систему зберігання енергії на основі стисненого повітря, яка дешевша літій-іонних акумуляторних батарей, а також не використовує природний газ, як це роблять інші системи такого типу.


 • 2017: найочікуваніші гаджети

  2017: найочікуваніші гаджети · Anastasia · 16.01.2017 10:19

  Минулий рік не відзначився революційними новинками у сфері широкого вжитку. Прозорі чи гнучкі смартфони не з’явилися на ринку, а гаджети, які працюють за допомогою безпровідної зарядки акумулятора, без сумніву потрібно вдосконалювати. Також відкритим залишається питання про заряд звичних акумуляторів, які при інтенсивному використанні смартфону працюють не більше одного дня. До вашої уваги підбірка апаратів, які будуть конкурувати на ринку і зацікавлять суспільство у 2017.


 • Найкращі технологічні новинки 2016

  Найкращі технологічні новинки 2016 · Anastasia · 09.01.2017 13:35

  Минулий рік видався багатим на техно-новинки в сфері віртуальної реальності та використання дронів. Не менш важливим є представлення концепту «сонячного даху», що у майбутньому дасть можливість позбавитися електроенергії. Інтенсивність розвитку саме цих відгалужень зумовлена в першу чергу потребою людства у збереженні екологічної системи нашої планети.


 • Як вибрати праску?

  Як вибрати праску? · Anastasia · 04.01.2017 17:06

  Вдома ми користуємося багатьма гаджетами, які спрощують нам життя і допомагають виглядати на всі сто. Тому при виборі праски для домашнього вжитку ще в магазині слід звертати увагу на такі дрібниці як поверхня, якість ручки та допоміжні деталі. Далі декілька корисних порад, щоб обрати найоптимальніший варіант за співвідношенням ціна - якість.