Скорочення часу сну призводить до погіршення пам'яті Автор: Вікторія · Опубліковано: 23.10.2009 11:39 · Розділ: Наука

Експериментуючи на мишах, біологи з Пенсільванського університету (США), Університету Глазго (Великобританія) та Університету Торонто (Канада) виявили молекулярний зв'язок між скороченням часу сну та порушенням функцій мозку. Порушення сну, як було з'ясовано раніше, перешкоджає формуванню епізодичної пам'яті, що має автобіографічний характер і зберігає особисті переживання, пов'язані з конкретним часом і місцем. Процес запам'ятовування - утворення нових та зміцнення старих зв'язків між нейронами - надзвичайно складний, і його результат залежить від дій декількох молекулярних механізмів.

Фото взято з сайту science.compulenta.ru
Фото взято з сайту science.compulenta.ru

Дослідники вивчали гіпокамп мишей, які були позбавлені сну, намагаючись різними способами викликати довготривалу потенціацію - посилення зв'язку між нейронами, яке вважається основою формування пам'яті. Впливаючи на гіпокамп за допомогою хімічних препаратів і електричних сигналів, вчені відзначили порушення дії циклічного аденозинмонофосфату (цАМФ). У мозку тварин молекули цАМФ виконують роль посередників між протеїнами, які регулюють активність генів при формуванні пам'яті. Подальші експерименти показали, що в клітинах мозку мишей, позбавлених сну, міститься приблизно на 50% менше цАМФ, ніж у гризунів, що добре відпочили.

Причиною зниження рівня цАМФ виявилася дія ферменту PDE4, концентрація якого зросла на 40%. PDE4 відноситься до класу фосфодіестераз - сполук, які можуть руйнувати молекули цАМФ.

Для того щоб підтвердити правильність своїх висновків, вчені використовували препарат роліпрам, що пригнічує функції PDE4 та інших схожих фосфодіестераз. На початковій стадії експерименту мишей навчили асоціювати певну клітку з дією електричного струму, після чого їх розділили на групи. Тварини з першої групи заснули здоровим сном, а представникам другої групи протягом п'яти годин (нормальна тривалість сну гризунів - близько десяти годин) не давали заснути. У результаті з'ясувалося, що переважна більшість мишей, яка не виспалася, «забула» про клітку однак ті з них, хто отримав дозу роліпраму, запам'ятали все нітрохи не гірше, ніж їхні родичі, що гарно виспались.

Джерело science.compulenta.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.