Зір можна тренувати Автор: Вікторія · Опубліковано: 23.10.2009 10:09 · Розділ: Медицина

Нейрофізіологи з Інституту дослідження мозку ім. Макса Планка (Німеччина) довели, що при належному тренуванні мозок може "навчитися" сприймати зорові подразники, які раніше залишалися непоміченими.

В експериментах вчених взяло участь вісім здорових людей у віці від 22 до 27 років. Протягом 10 мс добровольцям демонструвався один із двох типів геометричних фігур - квадрат або ромб; через деякий час (20, 40, 60, 80, 100, 120, 140 або 160 мс) після появи фігури на екрані висвічувалася маска, що закривала зображення. Від учасників було потрібно натисканням кнопки вказати, що саме вони бачили.

На початку тестування дослідники визначили індивідуальний "поріг сприйняття" кожного учасника експерименту, провівши по 80 випробувань для кожного із зазначених вище інтервалів. Це значення потім використовувалося при тренуванні, яке тривало п'ять днів. Кожен день добровольці виконували завдання 600 разів, причому в кінці дня їм повідомляли про результати: якщо результати поліпшувалися хоча б на 10%, людина отримувала "нагороду" - два євро.

Після завершення тренування вчені повторили експеримент з появою фігури і маски; за їхніми даними, середня кількість правильних відповідей зросла у всьому діапазоні значень. "Отримані результати говорять про те, що межа між тим, що "сприймається" і "не сприймається" може переміщуватися в будь-яку сторону", - коментує учасник дослідження, Каспар Швіджік (Caspar Schwiedrzik).

Подібна методика тренування, як вважають автори, може стати в нагоді при лікуванні пацієнтів, у яких діагностується сліпота. У таких людей пошкоджена первинна зорова кора головного мозку, проте деяка здатність до неусвідомленого розпізнавання візуальних подразників все ж таки зберігається.

Джерело fan.zn.uz


Інші новини розділу