У Римі знайшли школу імператора Адріана Автор: Вікторія · Опубліковано: 22.10.2009 16:52 · Розділ: Цікаві факти

Археологічна експедиція, яка працює на місці передбачуваного будівництва нової гілки римського метро, натрапила на руїни античного навчального закладу, заснованого імператором Адріаном в II столітті нашої ери за зразком грецьких риторських шкіл. Залишки закладу лежать в самому центрі італійської столиці - в районі П'яцца Венеція.

Атеней був заснований у Римі в 135 році н. е. імператором Адріаном. Метою правителя було взяти вищу освіту під контроль, надавши навчальному закладу офіційний статус і усунувши, таким чином, можливість конфліктів між державною владою і освіченими людьми. В подальшому школа користувалася покровительством наступних римських імператорів. Античні джерела називають Римський Атеней «школою витончених мистецтв». До них належали: граматика, елоквенція (риторика), філософія, діалектика (логіка) і юриспруденція.

Оскільки школа мала статус офіційного установи, в ній був постійний склад професорів (лат. professores) і вчителів (Doctores), які отримували пристойні оклади. Імператори після Адріана підвищували юридичний статус вчителів особливими законами і визначали їх штат. При імператорі Феодосію значилося 3 викладача елоквенції, 5 - діалектики, 2 - юриспруденції, 1 - філософії і 10 граматиків. Крім навчальної діяльності римський Атеней час від часу влаштовував публічні читання нових поетичних та наукових творів, які нерідко відвідувалися імператорами.

Як навчальний заклад він користувався високим престижем: молоді люди із забезпечених верств населення римських провінцій, отримавши освіту у себе вдома, часто приїжджали в Рим для вступу до Атенею з метою "підвищення кваліфікації". Згодом він отримав назву «Римської школи» (Schola Romana), зберігаючи своє провідне значення і до V століття.

За оцінками дослідників, дане приміщення вміщало близько 200 чоловік. На даний час вченим вдалося виявити сходи, щаблі яких могли служити лавами для слухачів, а також мармурові підлоги і фрагмент коридору. Про Атеней Адріана збереглося багато згадок у письмових джерела, і, на думку Роберто Еджіді (Roberto Egidi), керівника експедиції, місце розташування будівлі відповідає описам. Отже, про те, що це саме заснована Адріаном в 135 році школа, можна говорити з великою долею впевненості.

Будівництво нової, третьої гілки римського метро відкладалося роками через численні труднощі, що випливають, серед іншого і з багатющої археологічної спадщини міста. Зараз вирішено прокладати гілку на глибині 25-30 метрів, де не повинно бути слідів людської діяльності, однак, перш ніж досягти цієї позначки, будівельникам доведеться прорубати кілька вертикальних шахт крізь потужний культурний шар, а археологам - обстежити ці ділянки. В околицях П'яцца Венеція, вже знайдено руїни римських таверн і палаццо XVI століття.

Джерело lenta.ru


Інші новини розділу