Майбутнє за "штучними" суглобами Автор: Lesly · Опубліковано: 20.10.2009 17:14 · Розділ: Медицина

Дослідники вважають, що заміна частин людського тіла, на нові, більш надійні може стати реальністю вже через кілька років. Так, наприклад, пошкоджені колінні чашечки чи стегнові кістки можна буде "відремонтувати" з допомогою тканинної інженерії, а сердечні клапани від донорів-тварин (після спеціальної обробки) можуть служити людині необмежений термін.

Надійні та довговічні штучні суглоби вже проходять випробування. В разі успіху, це дасть можливість людям насолоджуватися перевагами активного способу життя ще як мінімум 50 років після операції.

Вчені з Інституту медичної і біологічної інженерії при Лідському університеті (Великобританія) розпочали дослідження, на яке було виділено 50 млн. фунтів стерлінгів, метою якого є розробка штучних "запчастин" людського організму. В першу чергу це стосується тих ділянок тіла, що піддаються найбільшому зносу в процесі старіння, таких як суглоби, хребет, зуби, серце та судини.

На відміну від програм, які базуються на використанні стовбурових клітин та вирощуванні "запчастин" в лабораторних умовах (про це можна прочитати тут), проект британських вчених орієнтований на використання регенеративних властивостей самого організму. Дослідники розробили хімічний засіб, що "змиває" клітини, що беруть участь у процесах відторгнення, з донорських хрящів, серцевих клапанів, кровоносних судин та інших тканин перед тим, як помістити їх в людський організм. Як показують спостереження, вже через 6 місяців "чисті запчастини" знову були заселені клітинами, але вже характерними для організму реципієнта.

В Бразилії вже 40 осіб пройшли лікування з допомогою нової методики. Їм були замінені серцеві клапани. Професор Джон Фішер, директор Інституту та один з провідних дослідників світу в галузі створення штучних суглобів, повідомляє, що з часом робота пересаджених клапанів не погіршилася крім того, не спостерігалося відторгнення донорських тканин, оскільки всі чужорідні клітини були вилучені.

В результаті видалення живих клітин з людських чи тваринних тканин отримуємо біологічний "каркас", що може бути відновлений до нормального стану вже всередині організму. На такі каркаси можуть замінюватися пошкоджені або зношені хрящі в колінних суглобах. Заміні підлягають також хребтові диски, тканини ліктьових та плечових суглобів, тощо. Також розроблено "судинні латки", якими лататимуть пошкоджені судини.

Крім того, Фішер розробив металокерамічний аналог кульшового суглоба, що знижуватиме вдесятеро знос штучних суглобів.

Дослідник повідомив, що використання каркасних трансплантатів обходиться набагато дешевше, більш того, якщо клітини ростуть поза організмом, то ризик інфікування набагато вищий.

Однак, ця технологія не може застосовуватися по відношенню до цілих органів.

Джерело: dailymail.co.uk


Інші новини розділу