Вчені розкрили таємниці кроманьйонської кулінарії Автор: Вікторія · Опубліковано: 21.10.2009 09:44 · Розділ: Наука

Як і кращі шеф-кухарі світу, первісні люди вміли чудово обробляти м'ясо і відокремлювати його від кісток. Разом з тим, наших предків відрізняло принципово інше ставлення до розподілу їжі між членами племені і до її приготування, що в повній мірі відображалося і на соціальних зв'язках. Провівши спільні дослідження, археологи Університету Тель-Авіва і Аризонського університету розкривають таємниці кроманьйонської кулінарії.

Знайдені дев'ять років тому під Тель-Авівом печери Кезем є одним з найважливіших об'єктів дослідження для археологів з усього світу. Тут зосереджена величезна кількість свідчень маловивченого періоду історії людства - раннього (нижнього) палеоліту, що охоплює проміжок між 400 тис. і 200 тис. роками до нашої ери.

В ході спільної роботи археологів з Ізраїлю та США на цьому об'єкті було виявлено цікаву особливість тієї епохи, що визначала соціальні відносини в племенах. Виявилося, що за часів раннього палеоліту полювання, оброблення м'яса та розподіл їжі між членами спільноти відбувалися не так, як у більш пізні часи. А от культура приготування їжі за останні 200 тисяч років практично не змінилася. Як і мешканці тих далеких часів, ми обробляємо туші, видаляємо неїстівні шматки, відрізуємо необхідну кількість м'яса, і хтось один готує його з розрахунком на кількість їдців. Процес приготування регулює один кухар, незалежно від того, скільки людей сяде за стіл.

А от мешканці раннього палеоліту вели господарство трохи інакше. У ті часи жертвами мисливців частіше ставали великі істоти, тому ніхто не займався здобуванням м'яса поодинці. Печери Кезем давали притулок кільком десяткам племен, які об'єднувалися для походів за їжею. У таких зведених групах існували дуже суворі правила розподілу м'яса між представниками різних племен. Фактично, цей процес нагадував своєрідний ритуал. Оброблення туші проводилося безпосередньо на місці полювання, після чого кожен мисливець ніс отримані шматки в свою печеру.

Численні сліди від ножів, залишені на кістках, виявлених в різних печерах, говорять про те, що будь-який член племені самостійно відрізав і готував для себе м'ясо. Непрості життєві умови вели до того, що кожен був зайнятий якоюсь справою на користь своєї спільноти, і, отже, всі мали право на однаковий раціон, при цьому спільні трапези не практикувалися. Навіть у тих випадках, коли мисливці вбивали невеликих тварин - ланей, свиней, черепах - принцип поділу залишався незмінним.

Це відкриття не стало історично важливим - припущення про подібну будову соціальних відносин в племенах раннього палеоліту існували вже давно. Проте для вчених залишається загадкою - як сталося, що в період близько 200-тисячного року до нашої ери сам підхід до заготівлі та приготування м'яса змінився.

У той час (початок середнього палеоліту) люди почали полювати поодинці або невеликими групами, здобуваючи виключно дрібних тварин. Одночасно почалося спільне приготування їжі, і в племенах почали з'являтися постійні кухарі, які готували їжу відразу для всіх. На підставі знайдених в печерах Кезем та інших місцях останків археологи не можуть зробити остаточного висновку про причини такого соціального зрушення. У них складається відчуття, що зміни відбулися миттєво і одночасно по всьому світу.

Серед можливих пояснень пропонуються теорії про те, що в той період на Землі відбувалися синхронні кліматичні зміни, які призвели до скорочення популяції великих тварин. Не меншою популярністю користується й інше припущення - про одночасну і взаємозалежну еволюцію соціальних зв'язків і людського мозку.

Як би там не було, всі археологи, що приймали участь в дослідженні впевнені, що зможуть докопатися до істини в цьому питанні в прямому і переносному сенсі. "Час і продовження розкопок - ось що дасть відповідь на цю загадку", - вважає керівник проекту професор Аві Гофер.

Джерело pravda.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.