Ідентифіковано гени, що відповідають за регенерацію тканин Автор: Вікторія · Опубліковано: 20.10.2009 09:58 · Розділ: Наука

Дослідники з Університету Мічигану (США) з'ясували, що у акваріумних рибок даніо реріо (Danio rerio) у відновленні плавників, тканин серця і колб сітківки (світлочутливих клітин) беруть участь два гени. Для цього, вчені навмисно пошкодили фоторецептори сітківки ока рибок, використавши потужне джерело оптичного випромінювання.

Як відомо, людина, коли занадто довго дивиться на денне сонце, може повністю втратити зір; у даніо реріо, навпаки, функціональність сітківки швидко відновлюється. Проведені раніше дослідження показали, що основну роль у цьому процесі відіграють так звані клітини Мюллера, які спочатку проходять дедиференціацію, перетворюючись на мультипотентні клітини-попередники, після чого диференціюють в колбочки.

Намагаючись з'ясувати, що служить сигналом до початку регенерації, дослідники вивчали прояви генів у клітинах Мюллера неушкодженої та «опроміненої» сітківки. Відмінності вдалося виявити в 953 генах; найбільший інтерес при цьому викликали hspd1 і mps1, про участь яких у відновленні плавців і тканин серця даніо реріо вчені вже знали.

У разі ампутації плавника, hspd1 контролює формування бластеми, а mps1 сприяє швидкому розростанню клітин на завершальній стадії регенерації. В окремій серії дослідів було доведено, що при оновленні сітківки гени діють в такій же послідовності.

Слід зазначити, що до числа тих генів, які, можливо, є основою процесу відновлення, автори внесли ще 28 найменувань. "Це вказує на існування складної "програми" на молекулярному рівні, яка активується при пошкодженні тканин", - прокоментувала учасниця дослідження, Памела Реймонд (Pamela Raymond).

Джерело banya.uz


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.