Відкрито безпечний метод отримання стовбурових клітин Автор: Вікторія · Опубліковано: 20.10.2009 12:58 · Розділ: Наука

Американські вчені розробили новий метод отримання стовбурових клітин з дорослих клітин людського організму без використання потенційно небезпечних вірусів і білків, що в 200 разів перевершує по ефективності традиційні методи отримання штучних стовбурових клітин.

Методи одержання штучних, неембріональних стовбурових клітин, що називаються вченими індукованими плюріпотентними стовбуровими клітинами, до цього часу мали ряд недоліків - по-перше, для цього необхідно було використовувати віруси, а по-друге, вони передбачали введення в клітину додаткових білків, які є факторами ризику розвитку онкологічних захворювань.

Автори дослідження, яке дозволило обійти ці перешкоди - спільний колектив професора Шена Діна зі Скріпсовского дослідницького інституту в США та дослідників з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго. Вчені сфокусували увагу на так званих мезенхімальних клітинах дорослого людського організму, які мають здатність перетворюватися на інший тип - епітеліальні клітини, з яких складаються сполучні тканини організму.

Під час цього перетворення клітини проходять через етап, коли вони дуже близькі до стовбурових клітин, тому Дін вирішив спробувати за допомогою простих органічних молекул вплинути на цей процес з метою зупинити розвиток клітин на етапі стовбурових.

В ході роботи вчені вивчили вплив великої кількості хімічних сполук, подібних до різних лікарських препаратів, на внутрішньоклітинні молекулярні механізми, які забезпечують перехід мезенхімальних клітин в епітеліальні. В результаті було виявлено дві молекули, що при спільній дії суттєво загальмовують цей процес. Крім того, впливаючи на ще один молекулярний механізм, що відповідає за тривалість життя клітин, за допомогою хімічної сполуки, тіазовівіну, вчені зуміли вдвічі прискорити перетворення.

Таким чином було отримано методику, що передбачає вплив на клітини коктейлю з трьох хімічних сполук та дозволяє домогтися їх перетворення в стовбурові вже за два тижні порівняно з чотирма, які необхідно затратити при роботі за старими методами. При цьому ефективність відкриття - кількість отриманих стовбурових клітин по відношенню до початкової - в 200 разів перевищує результативність інших технологій. Вчені переконані, що ці клітини вже можуть проходити тестування на безпеку для використання в терапевтичних цілях.

Розробка дослідників може лягти в основу клінічних методик отримання стовбурових клітин, придатних для лікування захворювань і пошкоджень, що не піддаються зціленню іншими методами. Стовбуровими вчені називають клітини організму, що володіють здатністю перетворюватися в клітини тканин будь-якого типу, тому можливість їх використання в галузі відновної медицини в даний час активно досліджується.

Одна з найсерйозніших проблем на цьому шляху полягає в тому, що такі клітини активні тільки на стадії ембріонального розвитку організму, у той час як вже в дитячому віці вони, в організмі людини, практично відсутні.

Джерело podrobnosti.ua


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.