Скам'янілості "розповіли" історію тропічних лісів епохи палеоцену Автор: Вікторія · Опубліковано: 19.10.2009 11:02 · Розділ: Екологія

Дослідники зі США і Панами представили опис виявлених на півночі Колумбії скам'янілостей віком близько 58 млн. років, які буквально "розповіли" історію тропічних лісів Південної та Центральної Америки епохи палеоцену.

Раніше фахівці намагалися реконструювати процес розвитку тропічних лісів за останками пилку, що, звичайно ж, не давало ніякої інформації про клімат, структуру лісу й форму листя рослин. «Скам'янілостей, за якими можна було б вивчати зародження неотропічних лісів, завжди катастрофічно не вистачало", - розповідає один з дослідників Фабіані Еррера (Fabiany Herrera), аспірант Флоридського університету.

Цього разу у розпорядженні вчених виявилося більше двох тисяч зразків, виявлених серед порід формації Керрехон (раніше на цій же території були виявлені останки величезної змії Titanoboa). Деякі з них сягають трьох метрів в довжину; такі розміри дають можливість оцінити структуру листя та ідентифікувати рід відповідної рослини. Зразки пилку, дозволяють вести ідентифікацію тільки на рівні родин.

Завершивши аналіз скам'янілостей, науковці прийшли до висновку, що в епоху палеоцену температура і вологість на території, зайнятій тропічними лісами, були вищими, ніж зараз, проте список родин рослин, що населяли ці території з давніх часів практично не змінився. У той же час сучасні ліси помітно виграють у різноманітності флори; аналогічна картина спостерігається і серед рослиноїдних комах. На думку авторів, це вказує або на початок інтенсивного розвитку нових видів, або на поступове відновлення «старих», що постраждали в кінці крейдяного періоду (перехід від крейдового до третинного періоду відзначився масовим вимиранням видів).

Річна кількість опадів, що випадала в цій місцевості 58 млн. років тому, на думку дослідників, сягала 3 200 мм, а середньорічна температура - до 30˚C вище нуля. Однак, нещодавно завершене вивчення останків Titanoboa дало дещо інші цифри - 32-33˚ тепла; в наш час середньорічна температура тут становить близько 27˚C.

Джерело science.compulenta.ru


Інші новини розділу