Рослини здатні впізнавати своїх рідних Автор: Вікторія · Опубліковано: 16.10.2009 13:12 · Розділ: Цікаві факти

Вчені з'ясували, яким чином рослини впізнають своїх "братів" і "сестер", що виросли з насіння однієї і тієї ж материнської рослини. Сам факт ідентифікації рослинами своїх родичів був відомий давно, однак механізм цього процесу дослідники з'ясувати не могли.

Ботаніки звернули увагу, що рослини-родичі, які живуть у ґрунті поруч, не конкурують один з одним за ресурси - їх кореневі системи залишаються відносно нерозгалуженими. При цьому якщо неподалік знаходиться рослина того ж виду, але не є "братом" або "сестрою", конкуренція між сусідами є досить гострою.

Щоб з'ясувати, як рослини визначають родинні зв'язки, вчені вирощували в лабораторії резуховідку Таля (арабідопсис Arabidopsis thaliana). Пагінці A. thaliana поміщали в рідке середовище, що містило кореневі екстракти від споріднених або неспоріднених рослин того ж виду. Відомо, що корені виділяють безліч різних речовин. У міру зростання вчені вимірювали довжину і розгалуженість коренів арабідопсису, а також довжину стебел (оскільки ресурс поживних речовин обмежений, чим більш розгалуженою є коренева система, тим коротша зазвичай надземна частина).

Виявилося, що в присутності екстрактів коріння "чужинців" A. thaliana розвивають значно більш складну кореневу систему, ніж в середовищі, що містить екстракти споріднених рослин. В одному з дослідів вчені сповільнили кореневу секрецію за допомогою ортованадату натрію. Рослини, поміщені в середовище з екстрактом коренів арабідопсис після обробки ортованадатом, не виявляли ознак розпізнавання родичів або чужинців.

Фізіологія рослин значно відрізняється від фізіології тварин, тому закони, відкриті зоологами і фізіологами, для них не працюють. Тим не менше, було з'ясовано, що рослини можуть спілкуватися один з одним і підлаштовуватися до мінливих умов навколишнього середовища. Однак, нещодавно дослідники довели, що в довгостроковій перспективі рослини змінюються "неохоче". Такий консерватизм робить глобальне потепління більш небезпечним для флори, ніж вважалося.

Джерело 66.ru


Інші новини розділу